Eğitim-iş Eğlemdeydi…

27 Şubat 2014 Perşembe, 11:57
Eğitim-iş Eğlemdeydi…

Eğitim-ış Hatay şube Başkanı şenol Aslan, ıktidarın öğretmeni olmayacaklarını söyledi.

Dün Sendika binası önünde toplanıp otobüsler Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü önüne giderek burada davullu-zurnalı eylem gerçekleştirdiler.

Eylemde basın açıklaması okuyan Eğitim-ış Hatay şube Başkanı şenol Aslan,
Bugün başta öğretmen yetiştirme problemleri olmak üzere, personel istihdam sorunları, derslik açıkları, fiziki ortam yetersizlikleri, kalabalık sınıflar, öğretmensiz okullar, bilimsellikten, sanattan, spordan uzak programlar ve birçok plansız uygulamalar sonucunda eğitim sistemimiz çökertildiğini söyledi.

AKP’nin 12 yıllık iktidarı sürecince, orta ve yüksek öğretime geçişte eleyici, ezbere, dayalı, elit bir geçiş sistemi desteklenmiş, dershanecilik teşvik edilmiş ve çözüm olarak ortaya atıldığını belirten Aslan,”Ekonomik alanda olduğu gibi önce boz sonra özelleştir anlayışı şimdi de en temel insan hakkı olan eğitimde gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Eğitim tarihinin en büyük tasfiyesine yol açacak, özelleştirmeci ve yerelleştirmeci yasa tasarısının bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşmayı beklenmektedir” açıklamasında bulundu.

652 sayılı KHK ile bir yandan eğitimden Atatürk ve ulusal değerleri AKP iktidarı diğer yandan da eğitimi özelleştirmenin alt yapısını hazırladığına dikkat çeken Aslan, Ardından 4+4+4 eğitim sistemi ilme Cumhuriyetin kuruluş temellerinden bir olan “öğretim birliği” ortadan kaldırılmıştır. şimdi de bu yasa tasarısı ile eğitimi, uluslar arası sermayeye altın tepsi içinde sunarak peşkeş çekmektedir” dedi.

Tasarının yasalaşması durumda, kamusal eğitim alanı daha da daralacak. Eğitim kamusal bir hizmet olmaktan çıkacağını vurgu yapan Aslan açıklamasını şöyle sürdürdü:”Devlet okullarında eğitim niteliğini bilinci olarak düşüren Hükümetin dershaneleri kapatma planının ardındaki amaç, özel öğretimi özendirmek ve özel okulları doğrudan kamu kaynaklarıyla destekleyerek eğitimi piyasa koşullarına sunmaktır. Getirilmek istenen düzenleme ile 1 Eylül 2015 tarihine kadar özel okula dönüşme taahhüdünde bulunan dershanelere Hazine taşınmazları üzerinde eğitim tesisi yapmaları için kamu arazilerini 25 yıllığına bedelsiz kullanma hakkı verilecek.

Ayrıca hazine arazisi üzerindeki Milli Eğitim Bakanlığı ait okullar, okulların ek binaları vb on yıla kadar kiraya verilecek.

Bugün Mecliste görüleşecek yasa ile sayıları 100 bini bulan yönetici kadroları görevden alınacak, 4 yıl kısıtlaması ve valilere hiçbir kriter gözetmeksiniz sadece yandaş yönetici atama yeksi verilerek iktidarlarla gelen ve giden kadrolar oluşturulacak, işletmeye dönüştürülen eğitim kurumları çökertilerek CEO’ların atanmasının alt yapı oluşturulacak.

Düzenleme ile öğretmenlerin iş güvencesi de yok edilecektir. Tasarıda, aday öğretmenlerin en az bir yıl fiilen çalışması ve performans değerlendirilmesi göre başarılı olması şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanacağı belirtilmiştir. Bu düzenleme ile aday öğretmenlerin asil kadrolara geçişi zorlaştırılmaktadır. Yani siyasi iktidar istemediği öğretmenin stajyerlerini kaldırmayarak Cumhuriyetin değil iktidarın öğretmeni yaracaktır”.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz