Eğitim-İş 17 Aralık’ta miting yapıyor…

02 Aralık 2014 Salı, 10:48

Eğitim-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Hikmet Pala ve Eğitim-İş Hatay şube Başkanı Yeter Köse, 17 Aralık hırsızlık ve yolsuzluk operasyonunun birinci yıldönümünde miting düzenleyeceklerini belirttiler.

Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenledikleri basın toplantısında, Eğitimde yaşanan güncel gelişmeler, özelleştirmeler ve iş güvencesinin ortadan kaldırılması konularında açıklamalarda bulunan Hikmet Pala ile Yeter Köse, 17 Aralık 2014 Çarşamba günü Muğla Yatağan’dan başlayacak ve 3 gün sürerek 20 Ararlık 2014 tarihinde Ankara’ da bir mitingle sonlanacak olan “ Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü”nde emek mücadelesinin simgelerinden SOMA’ ya da uğrayacaklarını dile getirdiler.

Hikmet Pala, konuyla ilgili yaptığı konuşmasında, “ Ülkenin en önemli kaynakları, madenler, ormanlarımız, derelerimiz, kar dürtüsüyle hareket eden kapitalist bir ihtirasın ellerine bırakıldı. Yatağan ve Milas’ ta bulunan termik santral ve linyit işletmeleri özelleştirildi. Buralar da 4.000 enerji ve maden işçisi var. Bu özelleştirmelere karşı işçiler direniyor. Çünkü işçiler özelleştirmenin düşük ücret ve iş güvenliğinden yoksun çalışma olduğunu biliyorlar. Çünkü onlar özelleştirmenin Soma katliamı ve Ermenek faciası olduğunu biliyorlar, bu nedenle de direniyorlar” dedi.

AKP’nin ülkenin 90 yıllık birikimini sattığını ifade eden Hikmet Pala, Eğitim-İş’ in emek dayanışmasının bir simgesi olarak gördüğü Yatağan işçileriyle birlikte olduğunu göstermek için “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü”’ nü Yatağandan başlattığını söyledi.

Soma katliamının gerekli önlemler alınmadığı ve olaydan 23 gün önce madenin güvenliğinin araştırılması teklifinin AKP’nin oylarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde reddedildiğini söyleyen Hikmet Pala, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AKP’ nin iktidar olmasından bu yana, Türkiye’de iş kazalarına bağlı işçi ölümleri arttı. Soma, Ermenek gibi toplumun vicdanını yaralayan büyük çaplı maden faciaları yaşandı. Özelleştirme sonucu işçiler işsiz kaldı ya da asgari ücretle çalışmaya mahkûm edildi. İşçiler taşeronlaştırıldı. İş güvenliği ve kadro güvencesi yok edildi.”

Emek mücadelesini Cumhuriyet mücadelesi ile birleştirerek sürdürdüklerini söyleyen Hikmet Pala, “İşçileri yandaş holdinglerde taşeron haline getiren AKP, bir taraftan da Cumhuriyetin temel kazanımlarını yok etmeyi kendine temel amaç edinmiştir” dedi.

Sözlerini eğitim sisteminde yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek sürdüren Pala, 4+4+4 kademeli eğitim ile tüm okulların neredeyse imam hatipleştirildiğini, AKP’nin bu okulları oy devşireceği yerler olarak gördüğünü ifade etti.

“Kamuda kıyafet özgürlüğü adıyla meşrulaştırılan çalışmanın sonucunda 9 yaşındaki kız çocuklarımız okullara türban takarak gitmeye başladılar” diyerek sözlerini sürdüren Pala, okul idarecilerinin tamamen yandaşlardan görevlendirildiğini ve iş bilmez yöneticilerle okulların bir idari kaosa sürüklendiğini iddia etti.

Eğitim emekçilerinin çalışan diğer kamu personeline göre ekonomik anlamda gerilediğini, hükümetin yapmış olduğu uygulamalarla mesleki itibarlarının zedelendiğini söyleyen Hikmet Pala, AKP’nin yeni hedefinin Karma Eğitim olduğunu ifade etti.

“AKP milletvekillerinin, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut’un ve Bilal Erdoğan’ın basına yansıyan konuşmalarında kız ve erkek çocuklarının ayrı okullarda okumasının önünü açacak düzenlemelerin yapılacağının iyice ortaya çıkmıştır” diyen Pala, yandaş sendikanın da Eylül ayındaki raporunda karma eğitimin sonlandırılması gerektiğini yazdığını söyledi.

Eğitim-İş olarak eğitimin laik özelliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı tüm varlıklarıyla mücadele edeceklerini, ülkenin özelleştirme adında yağmalanmasına karşı çıkacaklarını söyleyen Pala, taleplerini şöyle sıraladı;

“Yöneticilik sınava ve liyakate bağlı olmalıdır. Ek ders ücreti 20 liraya yükseltilmelidir. Gelir vergisi matrahından kaynaklanan kesintiler sonlandırılmalıdır. Öğretmene nöbet ücreti ödenmelidir. Taşeron sistem kaldırılmalı özelleştirmeler durdurulmalıdır. İş güvenliği sağlanmalı, kadro güvencesi verilmelidir. Suriyeli göçmen çocukların eğitim hakkı sistemli ve planlı bir biçimde sağlanmalıdır.”

Bu taleplerle Türkiye’deki bütün emekçi ve cumhuriyetçi kesimlerin 20 Aralık 2014 Cumartesi günü Ankara’ da gerçekleştirilecek “Laik eğitim ve emeğe saygı mitingi”’ ne davet ettiklerini söyleyen Hikmet Pala, sözlerini “Emeğimizi sömürtmeyecek, emekçilerin ölümünü izlemeyeceğiz. Cumhuriyeti yıkmak isteyenler karşılarında yıkılmaz bir kale olarak Mustafa Kemal’ in öğretmenlerini bulacaktır” diyerek noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz