Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Eğitim Her Engeli Aşar….

05 Aralık 2011 Pazartesi, 09:36
Eğitim Her Engeli Aşar….

Gösteriler öncesinde bir konuşma yapan Vali M. Celalettin Lekesiz, her insanın eşit şartlarda, toplumsal hayatta etkin bir birey olarak yer alabilmesinin, gerekli şartların sağlanması ile mümkün olacağını ifade ederek, bunun en temel insanlık hakkı olduğunu vurguladı.
 
ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon özürlü bulunduğunu, ‘Hatay ıli özürlü Envanter çalışması’na göre ilimizdeki engelli sayısının ise 42 bin 361 olduğunu kaydeden Lekesiz, Devletimizin özürlüleri de içine alan sosyal hizmet politikalarının, ‘yardım’ eksenli değil, ‘hak’ eksenli politikalar olduğunu vurguladı. Eğitim konusuna da değinen Lekesiz, ‘Eğitimde feda edilecek hiçbir ferdimiz yoktur’ anlayışıyla, 21 bin 148 öğrencinin aileleri ikna edilerek 5 bin 975 engelli birey eğitime kazandırıldı. 2009 yılında bin 230 engelli eğitim görmekte iken, bu yıl bu rakam 9 bin 381 oldu. ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyası kapsamında engellilere yönelik 1 okul, 10 sınıf açılması hedeflenmişken, 2 okul, 19 sınıfa ulaşıldı. Kampanya öncesinde engellilere yönelik fiziki uyum sağlanan 230 eğitim kurumu varken, bugün 805 resmi eğitim kurumunun fiziki şartları engellilerimiz için uygun hale getirildi. ılimizde yaklaşık 12 bin özürlü vatandaşımıza her ay 600 TL. Tutarında bakım desteği veriyoruz. öte yandan ‘Engelli Koordinasyon Merkezi’ de şubat ayı içerisinde açılacaktır.’dedi.
Hatay ıli özürlü Envanter çalışması’na da değinen Lekesiz, envanter ile, il genelinde engelli gruplarının, yaş aralıklarının, eğitim imkanından ve Hükümetimizin sunduğu diğer haklardan yararlanıp yararlanmadıklarının tespit edileceğini ifade ederek, envanterin ilimiz genelinde tüm resmi kurum ve kuruluşlarımıza, belediyelerimize, sivil toplum örgütlerimize gönderildiğini söyledi. “Dünya Engelliler Günü” çerçevesinde Antakya öğretmenevi’nde etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte, engelli öğrencilerin hazırladıkları birbirinden güzel gösteriler izleyenlerden büyük beğeni topladı. Hangi türden projeler hazırlanarak kaynağının nereden sağlanabileceği konusunda envanterin yol gösterici olacağını da vurgulayan Lekesiz, 2012 yılında ilimiz genelinde engellilere yönelik projelerin artacağını umduğunu söyledi. Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da, engellilerin normal hayata adaptasyonunu sağlamak için, onların eğitimlerinden sosyal hayata kadar ülkemizde son yıllarda önemli mesafeler kat edildiğini ifade ederek, Belediye olarak bu yönde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Konuklarla duygularını paylaşan görme engelli öğretmen Ahmet Yaşar da, engellilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, ‘ınsanlar engellilere acıyarak değil, onları tanıyarak baksınlar. Siz onlara ilk adım atarak bu paylaşımı kolaylaştırın.’ dedi.
 
Konuşmaların ardından işitme, görme ve bedensel engelli öğrencilerin büyük bir başarı ile sergiledikleri halk oyunları gösterileri, skeçler, şiir ve türkü sunumları izleyenlerden büyük beğeni topladı.
 
  Etkinliğe, 2. Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı P. Kd. Alb. M. Semih Erdoğan, Vali Yardımcısı Kadim Doğan, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, bazı daire müdürleri, engelliler ve engelli aileleri katıldı. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz