Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Eğitim Her Engeli Aşar

28 Eylül 2011 Çarşamba, 10:53
Eğitim Her Engeli Aşar

Vali lekesiz; “Eğitim Her Engeli Aşar” projesi kapsamında ilimizde önemli çalışmalar yaparak, ılimizin Engelliler Envanteri’ni çıkarttık.” 
“Eğitim Her Engeli Aşar” projesi kapsamında düzenlenen “Farklılıklarımız Kaynaşmamıza Engel Değil” programı Vali M. Celalettin Lekesiz’in de katılımıyla Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Programda yaptığı konuşmada, Türkiye’de demokratikleşme ve kentleşme sürecindeki yükselmelerle birlikte, engelli vatandaşlarımızın daha görülür hale geldiğini ifade eden Vali Lekesiz; “ıtiraf etmek gerekir ki, geçmişte, engellilerle ilgili standartlarımız pek iyi değildi ama bugün, engelli vatandaşlarımız hayatın her alanında görülür kılınsın ve yaşama sevinçleri artarak devam etsin diye engelliler lehine bir takım yasal düzenlemeler, alt yapıda iyileştirmeler yapılıyor. Engelli olsun ya da olmasın her insana ‘insan’ olarak değer vermek gerekiyor.”dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hanımefendi Hayrünnisa Gül’ün himayesinde, Türkiye Beyazay Derneği işbirliğinde başlatılan “Eğitim Her Engeli Aşar” projesi kapsamında ilimizde önemli çalışmalar yürütüldüğünü de hatırlatan Lekesiz, “Valilik olarak, Engelliler Envanteri çıkarttık. Yaklaşık 16 ay süren çalışma sonucunda hazırlanan envanterde, ilimiz genelindeki özür grupları, adres bilgileri ile beraber yer aldı. Bir mesele tüm kurum ve kuruluşlar tarafından sahiplenilirse sorunun sıfırlanmasına katkıda bulunulur. Projenin ilimizde bir bütün olarak ele alınması memnuniyet verici.” dedi.
 
Kampanyanın başlangıcından bu yana ilimizde yürütülen çalışmaları da anlatan Lekesiz, “8050 engelli vatandaşımız eğitime kazandırıldı. Artış yüzde 655. şu ana kadar 21 bin aile ziyaret edildi. Kampanyanın üç amacı var;  engellilerin eğitime kazandırılması, başta okullar olmak üzere eğitim kurumlarının fiziksel şartlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi ve engellilerin eğitiminin önemi konusunda toplumda bilinç oluşturulması. Engelli platformu olmayan okulumuz kalmadı. Engellilere yönelik sosyal programlar, toplantılar düzenlendi.”şeklinde konuştu.
 
“FARKI YARATAN EğıTıMDıR 
 
 
Eğitim konusunun önemine de değinen Vali Lekesiz, “Farkı yaratan eğitimdir. Eğitim yoksa, engelsiz de olsak engelli de olsak hiçbir şey değişmez. ınsanoğlunun sahip olduğu potansiyeli açığa çıkaran eğitimdir. Cumhurbaşkanının muhterem eşi Sayın Hayrünnisa Gül Hanımefendi’nin önderliğinde başlatılan Beyazay Derneği Hatay şubesi’nin, Antakya Belediye Başkanlığımızın, ıl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Sosyal Hizmetler ıl Müdürlüğümüzün ve tüm ilçe kaymakamlarımızın bir seferberlik anlayışı içinde yaptıkları bu çalışmanın fevkalade önemli olduğunu düşünüyor, hepsine teşekkür ediyorum. Toplantının ve açılan derneğin bu amaçla ciddi hizmetler vermesi ve katkılar sağlamasını diliyorum.” Dedi.
 
Türkiye Beyazay Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ıstanbul Milletvekili Lokman Ayva da, dünyanın belli standarttaki insanlara göre dizayn edildiğini ifade ederek, bu standardın dışında olan insanların ise sorun yaşadığını kaydetti.
 
 
Engellilerin birbirinden güzel gösterileri ile renklenen programda, “Eğitim Her Engeli Aşar” konulu tanıtım filmi, “Farklılıklarımız Kaynaşmamıza Engel Değil” konulu sunum gerçekleştirildi.
 
Programda Vali Lekesiz’e, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a ve eşi Doç.Dr. Nazan Savaş’a engelli çocuklar tarafından plaket verildi.
 
 
Törene, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve Hacı Bayram Türkoğlu,  Vali Yardımcısı Kadim Doğan, ilçe kaymakamları, Türkiye Beyazay Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doç.Dr.Nurettin Konar, Türkiye Beyazay Derneği şubeler Koordinatörü ve Hatay şube Başkanı Mehmet Tazeoğlu, dernek üyeleri, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.
 
 
Programdan sonra Kemalpaşa Caddesinde bulunan Türkiye Beyazay Derneği Hatay şubesi binasının açılışı da Vali Lekesiz tarafından gerçekleştirildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz