Eğit-Donat projesinin merkezi Hatay mı…

24 Ekim 2014 Cuma, 09:49

CHP Hatay Milletvekili M.Ali Ediboğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplandırması amacıyla TBMM Başkanlığına ilettiği hassas önergede, ‘ılımlı muhalif’ olarak tanımlanan terörist örgütlerin eğitileceği ‘Eğit-Donat Projesi’nin merkezinin Hatay olup olmadığını sordu.

Ulusal ve uluslararası basının Türkiye’nin Suriyeli ‘ılımlı muhalif’ olarak tanımlanan terörist örgütlerinin, ‘Eğit-Donat Projesi’ kapsamında Kırşehir’de Hirfanlı Jandarma Eğitim Merkezi’nde veya sınır bölgesinde başka bir merkezde eğiteceği haberini yazdığını belirten Milletvekili Ediboğlu, ilk aşamada 200’erli gruplar halinde 2 bin kişinin eğitim merkezine getirilmesinin planlandığı açıklanan haberde, eğitilecek ve donatılacak bu grupların Suriye rejimini yıkmaya gönderileceğinin, bu ‘ılımlı muhaliflerin’ parasının S. Arabistan tarafından karşılanacağının, teçhizat desteğinin ise ABD tarafından verileceğinin açıklandığını bildirdi.

Milletvekili Ediboğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplandırmasını istediği hassas önergede şunlara yer verdi:

“İstanbul-Hatay hattında çalışan otobüs firmaları, son günlerde İstanbul’dan Hatay’a sefer yapan her otobüste yaklaşık 25–30 kişi arası sakallı, entarili tamamı Arapça veya başka bir dil konuşan şahısları her gün düzenli olarak Antakya’da aynı yere bıraktıklarını ve onları bekleyen araçlara binerek bilinmeyen bir yere gittiklerini bildirmekteler.

Hatay’a otobüslerle taşınan bu kişilerin basının sözünü ettiği eğitilecek ve donatılacak olan ‘ılımlı muhalif’ olması ihtimal dahilinde midir? Yoksa bunlar ayrı bir grup mudur?

Basının sözünü ettiği ‘Eğit-Donat Projesi’ kapsamında sınır bölgesinde bir merkezde ‘ılımlı muhaliflerin’ eğiteceği yer Hatay ili midir?

Hatay’da böyle bir merkez kurmayı planlıyor musunuz?

Eğit-Donat kapsamında eğitim verilecek unsurlar arasında Suriye vatandaşı olmayan başka ülke vatandaşları da var mıdır?

Suriye’nin ve bölgenin istikrarsızlaştırılması ve yeniden dizayn edilmesi çalışmaları kapsamında yapılması planlanan ‘Eğit-Donat Projesi’ ülke ve bölge halklarının yararına mıdır?

Bu konularla ilgili kamuoyunu aydınlatmayı düşünüyor musunuz?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz