Ediboğlu’ndan Soru Önergesi…

10 Ocak 2014 Cuma, 09:41
Ediboğlu’ndan Soru Önergesi…

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Ali Ediboğlu, Arnavutluk Müslümanlarının Suriye’ye gönderildiklerine ilişkin iddiaları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na sordu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Suriye’de yaklaşık 3 yıldır devam eden iç savaşta yüz otuz binden fazla ölü ve yaralıdan söz edilmektedir. Suriye’de savaşan ve “cihad” adı altında getirilen yabancı uyruklu teröristlerin varlıkları yazılı ve görsel basında da sıkça yer almaktadır. Bu haberler içinde Pakistan çıkışlı bir haber ağının 15 Ağustos 2013 tarihli yazısında, kendisi de savaşçı olduktan sonra silahlı gurupların sivillere karşı uyguladığı savaş suçlarını gördükten sonra Arnavutluk’a geri dönen bir kaynağa atıf yapılmaktadır.

Bu kaynağa göre, ıHH (ınsani Yardım Vakfı)’nın Arnavutluk Müslümanlarını getirerek Suriye’ye savaşmaya gönderdiği, ayrıca yardım faaliyetleri adı altında silah yardımı yaptığı ve Türk Hükümetinin de tüm bu yapılanlara göz yumduğu yazılmaktadır” ifadelerine yer veren Milletvekili Ediboğlu, şu sorulara cevap istedi:

“Pakistan çıkışlı bir ağda yer alan haberde Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan en son 90 kişilik Arnavut uyruklu Müslüman bir gurubun 30 Haziran 2013’te 1078 sefer sayılı uçakla ıstanbul’a getirilip, Suriye’ye savaşmak için gönderildiği iddiaları doğru mudur?

ıHH’ nın pratikte bu işlerinden sorumlu olduğu, Selefi- Vahabilerle ve Türk Dışişleri ile tam bir koordinasyon içinde çalışıyor olduğu konusundaki iddialar doğru mudur?

Söz konusu haberde ıHH’ nın 2012 Ekim ayında insani yardım adı altında uçaksavar füzeleri dahil ağır silahlar gönderdiği iddiaları doğru mudur?
Yine aynı habere göre Pakistan’ın Kuzey Veziristan Bölgesinde kurulan bir kampta El-Kaide teröristlerinin eğitildikten sonra Türkiye üzerinden Suriye’ye savaşmaya gönderildiği, Türk ıstihbaratı’nın Veziristan’dan 93 El-Kaide ve Taliban teröristini, 10 Eylül 2012’de Karaçi-ıstanbul rotalı 709 numaralı Türk Airbus uçağı ile getirdiği iddiaları doğru mudur?

Tüm bu konularla ilgili kamuoyunu aydınlatmayı ve açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz