Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Ediboğlu: Oylar tek tek sayılsın…

23 Haziran 2013 Pazar, 19:46
Ediboğlu: Oylar tek tek sayılsın…

CHP Hatay Milletvekili M. Ali Ediboğlu, Türkiye’de Yapılan Son Seçimler ve Referandumda Kullanılan ‘SEçSıS’ Seçim Sistemiyle ılgili TBMM Başkanlığına Araştırma önergesi Verdi. Vekil Ediboğlu Seçimde bilgisayar hilesi olduğunu ileri sürdü ve oyların tek tek sayılmasını istedi.
 
Milletvekili Ediboğlu, önergesinde şu görüşlere yer verdi:
 
”Bilindiği gibi Türkiye’de yapılan son seçimler ve referandumda, SEçSıS (Sun Election System-Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi ) oy sayma sistemi kullanılmaktadır.
 
Bu sistem, seçmen parmağının boyanmasından vazgeçilmesinden sonra ve devreye Mernis (Merkezi Nüfus ıdaresi Sistemi)’inde girmesi ile uygulamaya konuldu. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesi ile seçimlerde oy kaydırılmasının yapıldığı ve ölülere bile oy kullandırıldığı ulusal ve uluslararası basında yazılıp söylenmeye başlandı.
 
Bu sistemle yapılan son seçimlerde mevcut iktidar partisinin,  büyük bir sıçrama yaptığı görüldü. Ancak bir partinin  ( IP =ınternet Protokol Adresleri kanalı ile) oylarının çalınıp iktidar partisine aktarıldığı iddiaları gündemden hiç düşmedi.
 
Bilgisayar ağı üzerinde çalışan bu yeni yöntemde, bilgisayarlar arası bağlantılarda, internet, metronet (bireysel internet hizmeti) ve Adalet Bakanlığına bağlı UYAP alt yapı sistemi kullanılmaktadır.
 
Türkiye’de ki internet ve IP tabanlı bağlantı hizmetlerinin alt yapısının tamamı Türk Telekom’a aittir. Türk Telekom ise yabancı bir şirket olan öger’in elindedir.
 
Türkiye sınırları içinde internetin denetim hakkı hükümete bağlı çalışan (TıB) Telekomünikasyon ıletişim Başkanlığındadır.  Ancak bunların da tepesinde internetin ev sahibi ABD bulunmaktadır. Yani Türkiye güvenli iletişim şansını maalesef yitirmiştir.
 
Türkiye’de kullanılarak Türkiye’nin geleceğini derinden etkileyen sonuçlar yaratan SEçSıS  oy sayma sisteminin Amerika’da Bush seçiminde kullanıldığı ve seçim sonuçlarının tartışılmaya açılmasından sonra,  kullanımından vazgeçildiği biliniyor. Almanya ve Yunanistan’a da önerilen  fakat her iki ülke de sisteme dışarıdan girilerek sonuçlar üzerinde oynama yapılabilirliği yönünde bir uyarı neticesinde  bu sistemi kullanmadılar. 
 
Mernis sistemiyle de entegre edilen bu seçim sistemi kullanıldığı sürece Türkiye’de yapılacak olan seçim ve referandumların hiç bir zaman gerçek sonuçları göstermeyeceği ve bu sistemi yöneten güçlerin istedikleri sonuçları vereceği ifade edilmektedir.
 
SEçSıS’deki seçmen sayısındaki farklı rakamlar da hile kuşkularını güçlendiriyor. YSK (Yüksek Seçim Kurulu)’nun açıkladığı seçmen sayısı ile Nüfus Vatandaşlık ışleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı rakamlar arasında yaklaşık 7 milyon fark olduğu da biliniyor.
 
CHP Hatay Milletvekili Ediboğlu; “Bütün bu sayılanlar ışığında, son seçimlerden ve referandumdan sonra çıkan ‘Seçim’ de Bilgisayar hilesi var ‘ şeklindeki dedikoduların önlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu tarafından yönetilen SEçSıS’ e (Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi) Siyasi Partilerin Sandık Başlarında olduğu gibi ‘gözlemci’ ataması konuları ile kamuoyunda en ufak bir tereddüt olmaması için bu tür bilişim sistemlerinin, hem üretim hem de işletim aşamasında uzmanlarca denetlenmesi gerek” dedi. 
 
 
Vekil Ediboğlu açıklamasını şöyle noktaladı: “Bu denetimlerin dönemsel (periyodik) olarak yinelenmesi, sonuçlarının kamuoyuna duyurulması, sandık başında, sayım sonuçlarını gösteren tutanakların siyasi parti gözlemcilerine verilmesi, bu tutanakların sandık başında asılması; kamuoyunun kuşkularının giderilmesi, seçimin düzgün yapıldığının doğrulanması konularında gerekli araştırmaların yapılarak, alınabilecek tedbirlerin, çözüm önerilerinin belirlenmesi ve uygulanması hususunda, Meclisimizin ve halkımızın bilgilendirilmesi amacıyla, Anayasanın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi ıç Tüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz