Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Ediboğlu’ ndan ısrail vetosu…

26 Aralık 2012 Çarşamba, 22:37
Ediboğlu’ ndan ısrail vetosu…

ısrail’de yayımlanan Jerusalem Post’ un haberine göre, Türkiye’nin de onayıyla ısrail bundan böyle NATO’ nun ortak üyesi olarak ittifakın seminer ve çalışmalarına katılabilecek. Haberde Türkiye’nin, ısrail’in NATO faaliyetlerine katılımıyla ilgili bir süredir uyguladığı vetoyu 2013′ te kaldıracağı ifade ediliyor. ışte bu konuyla ilintili olarak Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Ali EDıBOğLU, meclise bir soru önergesi verdi. Milletvekili EDıBOğLU’ nun, Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOğLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiyi soru önergesi aynen şöyle;
 
            “1-)  ısrail basınında yer alan bu haberlerde, NATO’nun Suriye sınırına Patriot hava savunma sistemi yerleştirme kararının ardından, Türkiye’nin ısrail’in NATO ile işbirliğiyle ilgili vetosunu kaldırdığı iddiaları doğru mudur?  Bu zamanlama bir tesadüf müdür? Türkiye’nin onayına karşılık ısrail’i destekleyen bazı ülkelerin de, Türkiye için önemli olan Balkan ve Kafkas ülkeleri ve Mısır, Cezayir, Tunus, ürdün gibi ülkelerle olan çalışmaları bundan böyle veto etmeyeceği iddiaları doğru mudur?
 
             2-) Aynı gazete, ısrail’in 2013 yılında yapılacak NATO tatbikatlarına katılıp katılmayacağının bilinmediğini, çünkü NATO’nun tatbikatlar konusunda henüz bir planlama yapmadığını yazdı. Bu durumda eğer ısrail planlanacak olan NATO tatbikatlarına katılırsa veto edilecek midir? Yoksa ısrail ile  ihtilaflı bir görüntü verilirken perde gerisinde farklı pazarlıklar mı  yapılmaktadır? örneğin  2010 yılında ısrail’in yıllardır beklediği OECD üyeliği yolunun  iktidarınız tarafından açıldığı gibi  şimdi de Patriotlar karşılığında, NATO’daki “ısrail vetosu”nu geri mi çekeceksiniz?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz