Ediboğlu IŞİD’le ilgili soru önergesi verdi…

25 Haziran 2014 Çarşamba, 13:04

Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Ali Ediboğlu İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi

Ediboğlu önergesinde, “Bilindiği üzere Suriye’de yaptığı insanlık dışı katliam ve işkencelerle adını ilk kez duyuran Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak’ın Musul kentini ele geçirmesi ve Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğunu basarak Konsolos ve çalışanlarını kaçırması olayı ile Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir boyut kazanmış oldu.

Bu olaylara ilave olarak basın ve yayın organlarında IŞİD’ın Hatay ve İstanbul’u da almak istediği yazıldı. Ayrıca Irak Şam İslam Devleti örgütünün kısaltmasının bazı uluslararası haber ajansları tarafından “IŞİD” olarak değil “ILİD” olarak kullanıldığı da ifade edildi.  Buna göre Şam’ı temsil eden “S” yerine kullanılan “L” harfinin “Levant” bölgesini temsil ediyor olduğu, “Levant” bölgesinin sınırları içine ise Türkiye’den sadece Hatay ilinin girdiği de belirtilmektedir” diyerek aşağıdaki soruların yanıtını istedi.

1-) Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu ve çalışanları ile Türk şoförlerini kaçıran, IŞİD hücre liderinden Halis Bayuncuk’un internete düşen görüntülerinde dediği gibi “Suriye’nin fethedilmesinden sonra sıra Türkiye’ye gelecek. İstanbul’u da alacağız inşallah” şeklindeki açıklamaları ve Hatay’ı da “Levant”  bölgesi sınırları içinde göstermeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

2-) IŞİD ile ilgili haberlere niçin yasaklama getirilmiş, özgür toplumun olmazsa olmaz hakkı olan haber alma hürriyeti neden engellenmiştir?

3-) IŞİD’in Suriye ve Irak gibi, Türkiye’yi de “cihad alanı” ilan ettiği iddiaları karşısında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda Türkiye’de de birçok bölgede örgütlendikleri ve uyuyan 5000 militanını her an harekete geçirebilecekleri iddiaları doğru mudur? Bu iddialarla ilgili ne gibi önlemler almaktasınız?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz