Ediboğlu AKP’yi Kınadı…

25 Mart 2014 Salı, 09:57
Ediboğlu AKP’yi Kınadı…

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Süleyman şah türbesine yönelik Irak şam ıslami Devleti’nin tehditte bulunduğunu ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdığına vurgu yaptı.

Yaptığı yazılı açıklamasında, AKP’nin dış politikasına tepki gösteren ve savaştan yana tavır takınmasını kınadığını belirten Milletvekili Ediboğlu, Süleyman şah türbesiyle ilgili girişimlerini şöyle dile getirdi: “Bilindiği gibi, Türkiye’nin sınırları dışındaki tek tapulu toprağı Türkiye sınırına 32 km mesafede olan Suriye’deki Süleyman şah Türbesidir. Suriye’de 3 yıldır devam eden vekalet savaşında AKP Hükümeti açıktan taraf olarak müdahale etmiş, silahlı ve acımasız kanlı örgütlere destek vermiş, son zamanlarda yaşadığımız olaylarda olduğu gibi Türkiye’nin de zor günler geçirmesine, vatandaşlarımızın askerlerimizin ve polislerimizin ölmelerine ve şehit olmalarına yol açmıştır. Bunun da tek nedeni dış politikadaki öngörüsüzlüktür.

ıki ay önce Suriye’nin Türkiye sınırına bayrak diken ve AKP politikaları nedeniyle Türkiye’den destek de gören El Kaide bağlantılı terör örgütü Irak şam ıslam Devleti (IşıD)’nin Türkiye’yi tehdit ettiği basına yansıdı. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin dedesi Süleyman şah’ın türbesinin etrafına konuşlanan IşıD militanları, Türkiye’den sınırları dışındaki tek tapulu toprağı olan türbeyi boşaltmasını istedi. önceki gece You Tube üzerinden bir video ile bildiri servis edildi. Yüzleri kapalı bir grup tarafından okunan bildiride, “Türk askerlerine Süleyman şah Türbesini boşaltması için 3 gün süre veriyoruz.” dediği görüldü.

Türk bayrağını indirip, karakolu terk etmedikleri takdirde türbeyi yerle bir edeceklerini de ayrıca açıkladılar. Vahşi bir selefi örgüt olan IşıD, ele geçirdiği bölgelerdeki türbeleri yerle bir etmesiyle tanınıyor. Vahhabi inancına sahip olan IşıD militanları “türbe ziyaretinin Allah’a şirk koşmak” olduğunu düşünerek bombalıyor. Son olarak Hazreti Eyüp’ün eşi Rahime Hanım’a ait olduğu düşünülen türbe IşıD tarafından yerle bir edilmişti.

TBMM çalışmalarım sırasında Süleyman şah Türbesi ile ilgili sorunları ilk defa ben gündeme getirmiştim. Bu konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığına 2013 yılının 6 ncı ayında bir soru önergesi verdim ve kritik olan bu bölge ile oradaki askerlerimizin sorunlarını Meclise taşıdım. Ancak Dışişleri Bakanlığından her şeyin kontrolümüz altında olduğu şeklinde hiç bir doyurucu açıklamanın olmadığı bir yanıt verildi.
Dışişleri Bakanlığına verdiğim soru önergesinde görüleceği üzere bu konuya vurgu yapmıştım. Ancak gelinen noktada üzülerek belirtmek isterim ki Suriye iç savaşında bizim öne sürdüğümüz birçok konu gibi, Süleyman şah Türbesi öngörülerimiz de gerçekleşmiştir. Suriye krizi konusunda, AKP hükümetinin izlediği yanlış politikadan bir an önce dönmesi gerekmektedir.

Küresel güçler ve bölge ülkelerinin neredeyse tamamı Suriye krizinin diyalogla ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi için çaba sarf ederken, AKP hükümetinin ve dış politika uygulayıcılarının savaştan yana tavır ve uygulamalarını anlamakta güçlük çekiyor ve kınıyorum. Suriye krizinde barışın bir an önce tesis edilmesi için gayret sarf edilmesi hem Türkiye’nin hem de bölgenin yararınadır”.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz