Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Eczacılar Krizin Eşiğinde…

15 Aralık 2011 Perşembe, 09:43
Eczacılar Krizin Eşiğinde…

Hatay Eczacılar Odası Başkanı ıhsan Gürses, eczacıların her gün rafından verdiği ilacı zararına sattığını ileri sürdü.
 
 
 
Gürses, oda binasında üyelerle birlikte düzenlediği basın toplantısında, sağlığın vazgeçilmezi olan eczacıların yeni bir dayatmayla yaşam haklarının ellerinden alındığını ileri sürdü. ”Sağlıkta Dönüşüm” adı altında, sağlığı ve ilacı piyasalaştıran bir anlayış izlendiğini iddia eden Gürses, düzenlemeyle dönüşüm adı altında yapılan harcamaların arttığını, ülke kaynaklarının halkın cebinden uluslararası ilaç tekellerine aktarıldığını iddia etti.
 
 
 
Tasarruf tedbirlerine karşın yıllık ilaç sarfiyatının 2005 yılında 8.9 milyar TL iken 2010’da 14.8 milyar TL’ye çıktığına dikkati çeken Gürses, bunun yanı sıra 2005 yılında 70 kuruş olan muayene ücretlerinin günümüzde 15 TL’ye yükseldiğini belirtti.
 
 
ılaç stoklarının eridiğini, yerine yenisini koyamadıklarını vurgulayan Gürses, yaşanacak krizin halk sağlığını tehdit eder boyuta geldiğini, artık eczacılar ilacı zararına sattığını savundu. Sağlıkta dönüşümün yükünün hasta ve eczacıya yüklendiğini savunan Gürses, yapılması gerekenin tasarruf tedbirlerini uygulamaya koymak yerine, mevcut sağlık bütçesini gerçekçi bir yaklaşımla arttırmak olduğunu söyledi.
 
 
Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun ilaç sanayicileriyle imzaladıkları anlaşmayla, ilaç sanayicilerinin SGK’ya yaptıkları indirimin eczahaneler üzerinden geçirildiğini vurgulayan Gürses taraf oldukları halde uygulamayla ilgili söz sahibi olmalarının engellendiğini, bundan zarar görenin de eczacılar ile hastalar olduğunu kaydetti. Gürses, 5 Kasım 2011 tarihli, sağlık uygulama tebliğinde değişiklik yapılmasına dair duyuruyla ilaçların kamu kurum ıskontolarının ortalama yüzde 7.5 oranında artırıldığını, bununla ilacın fiyatının SGK için yüzde 7.5 daha da ucuzlarken, hastalar için daha da arttığını belirtti.      “Halkın ılaca Ulaşması Engelleniyor”      ılaç firmalarının kamu kurum ıskontosu artışı nedeniyle ortaya çıkan yeni oranları tanımayacaklarını açıkladıklarının altını çizen Gürses şöyle devam ett:
 
 
 ”341 kalem ilaçta yeni kamu kurum ıskontoları, ilaç şirketleri tarafından ödenmemekte aradaki fark tümüyle eczacıya yüklenmektedir. Yine ilaç fiyat kararnamesindeki hükümden kaynaklanan ‘eczacının rafında bulunan ilaçlardaki fiyat düşüşlerinden kaynaklanan fiyat farklarının 5 iş günü içinde ödenmesi’ zorunlulukları olmasına karşın, bu zararları karşılamamışlardır. Bütün bunların üstüne ilaç firmaları eczacıların ticari ıskontolarını da sıfırlama gibi ticari etiğe ve mantığa sığmayan bir anlayışla hareket etmişler ve eczahanelerin varlığını tehdit eder hale gelmişlerdir. SGK’lı hastaların yakından tanık olduğu gibi ciddi bir ilaç sıkıntısı başlamış ve eczacı kamuyla sanayi arasında sıkışıp kalmıştır. Hiçbir yanıyla bu sıkıntıdan sorumlu olmayan eczacıya zararın tamamı yüklenirken, halkın ilaca ulaşması da engellenmektedir. Yüksek fiyatla sanayiden satın aldığı ilacı düşük fiyatla kamuya satması gibi mantık dışı bir beklentiyle eczanelerin ayakta kalmasının olanaksızdır.”
 
Gürses, ilaç sanayinin yalnızca kar mantığıyla hareket etmekten vazgeçmesini, sağlık otoritelerinin de kamu yararına tavır alarak uygulamalarını yeniden yapılandırmasını istediklerini belirtti. ılaç stoklarının eridiğini, yerine yenisini koyamadıklarını vurgulayan Gürses, yaşanacak krizin halk sağlığını tehdit eder boyuta geldiğini, artık eczacılar ilacı zararına sattığını savundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz