Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

E-belediye online ödeme sistemi…

01 Şubat 2010 Pazartesi, 11:30
E-belediye online ödeme sistemi…

Antakya Belediyesi Bilgi ışlem Birimi, üzerinde yoğun çalışmalar yürüttüğü e-belediye uygulamasına 21.10.2009 tarihinde işlerliğini kazandırarak ödeme yapacak mükelleflere büyük kolaylık sağlamış oldu.
 
Mükelleflerin belediye veznelerinden yaptıkları ödeme işlemlerini internet üzerinden kredi kartıyla güvenli bir şekilde yapabilecekleri sisteme giriş şu şekilde yapılıyor: Antakya Belediyesi internet sitesine (www.antakya.bel.tr) girildiğinde ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘‘e-belediyecilik’’ linkine tıklayıp ‘‘yeni üyelik’’ bölümünden kolaylıkla üye olunduktan sonra T.C. kimlik numarasıyla üye girişi yapılabiliyor.
 
 Mükellefler ‘‘e-belediyecilik’’te sorgulama işlemleri bölümünde sicil arama, arsa rayiç bedelleri, inşaat maliyet bedelleri, bina aşınma oranları, çevre temizlik tarifelerini sorgulayıp görebiliyor; interaktif işlemler bölümünde ise istek ve şikayetlerini bildirip sonuçlarını takip edebiliyor, beyan, borç, tahakkukve tahsilat bilgilerine ulaşıp online ödeme sistemiyle emlak, çevre temizlik vergisi ve su faturalarının ödemelerini kredi kartıyla kolaylıkla yapabiliyor, sicil kodu ile de online tahsilat gerçekleştirebiliyorlar. Uygulanan online tahsilat sayesinde Antakya halkı ödeme yapmak için artık Antakya Belediyesi veznelerine gitmek zorunda değil; evinden, işyerinden, internet olan her yerden siteye girerek kredi kartıyla güvenli bir şekilde ödemelerini yapabiliyor. Böylece hem zaman kaybı önleniyor hem de yoğunluklar ortadan kalkıyor.
 
Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz Ekim ayında uygulamasına başlanan ”e-belediyecilik’’ online ödeme sisteminin ilk kullanımını Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş gerçekleştirmişti. Başkan Savaş uygulamayla ilgili: ‘Bu uygulama bizim için büyük bir sıçrayıştır, bilişim çağında böyle bir hizmeti vatandaşlarımıza sunmaktan gurur duyuyoruz. Hemşehrilerimiz, borç sorgulama ve ödeme işlemlerini zaman kaybetmeden evinden, işyerinden, internet olan her yerden son derece kolay, hızlı ve güvenli bir ortamda rahatlıkla yapabilecek! Ayrıca e-belediyecilik uygulamasında bankaların kullandığı güvenlik sertifikasını kullanıyoruz, vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla işlemlerini yapabilirler.’ sözlerini kaydederek vatandaşlarımız için sistemin ne kadar yararlı ve pratik olduğunu belirtti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz