Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Dünyamız yanıyor…

05 Ekim 2009 Pazartesi, 11:01
Dünyamız yanıyor…

Adana Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu üyesi ve Adana çimento A.ş. Teknik Hizmet Müdürü Mahmut Selekoğlu, “Enerji Verimliliği Uygulamaları ve Mevzuatı” konulu seminerde yaptığı konuşmasında, dünyaya salınan karbondioksit oranının düşürülmemesi halinde, 21. yüzyılın sonunda yer kabuğu sıcaklığının 1,1 ile 6,4 derece arasında artacağını söyledi.
 
Enerji kaynaklarının verimli kullanılmaması sonucunda, dünyaya salınan karbondioksit gazının her geçen gün arttığına ve bu gazın % 40’ını sadece ABD ve çin’ in yarattığına dikkat çeken Selekoğlu, dünyaya salınan karbondioksit gazının % 1’ini de Türkiye’ nin yarattığını söyledi. Selekoğlu, dünya nüfusunun her yıl % 1 arttığını ve buna paralel olarak dünya enerji talebinin de her yıl % 1,6 artığını belirterek, “artış aynı tempo ile devam ederse 2030 yılında enerji kullanımı % 45 olacaktır. Buda 17 milyar ton petrole eşdeğer demektir.
 
Yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla yönelmek gerekirken, karbondioksit ve sera gazı salınımlarının da olabildiğince azaltılması gerekmektedir. Dünyada tüketilen enerji kaynaklarında ilk sırayı petrol alırken, onu kömür, doğalgaz ve yenilenebilir enerji kaynakları takip etmektedir. Dünyada karbondioksit salınımının % 24’ü sanayi, % 20’si elektrik üretimi, % 14’ü tarım, % 14’ü ulaşım, % 13’ü konut, % 12’si ormansızlaştırma ve % 3’ü atıklardan meydana gelmektedir” ifadelerini kullandı.
 
TüRKıYE  YAKIN GELECEKTE SIKINTILI OLACAK… Türkiye’ de yakın gelecekte enerji arzında ciddi sıkıntılar oluşacağını vurgulayan Selekoğlu, şöyle devam etti: “2030 yılının dünya enerji tüketim profiline bakacak olursak, ilk sırayı petrol alıyor. Onu, kömür, doğal gaz ve yenilenebilir enerji kaynakları takip edecek. ülkemizde de % 31,5 petrol, % 31 kömür, % 29 gaz ve % 7 oranında da yenilenebilir enerji kaynakları kullanılıyor.
 
Bu enerjinin yüzde 39’ u sanayide, yüzde 29’ u konutlarda ve yüzde 20’ si de ulaşım sektöründe kullanılıyor. Her yıl ülkemizde yaklaşık yüzde 22 oranında enerji kaybı oluyor. Yaşamımızın vazgeçilmezi olan enerjinin verimli bir şekilde kullanılması çevre felaketiyle karşı karşıya kaldığımız ve doğal kaynakları tükettiğimiz günümüzde büyük önem arz ediyor. Bunun için herkes enerjiyi, verimli bir şekilde kullanmaya özen göstermelidir” Seminerde; EMO Adana Bölge Müdürü Mehmet Mak ve Hatay şube Başkanı Ali Doran kısa birer konuşma yaptılar.
 
Antakya Kültür Meclis Salonu’nda yapılan seminere, ıl Milli Eğitim Müdürü şenol Genç, EMO Hatay şubesi üyeleri ve davetliler katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz