Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Dünyada 8.Sıradayız…

13 Aralık 2013 Cuma, 14:32
Dünyada 8.Sıradayız…

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ile Türkiye Demir-çelik üreticileri Derneği’nin birlikte düzenlediği Demir-çelik Zirvesi, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in katılımıyla gerçekleştirildi.
 
“Bölgemizde Demir çelik Sektörünün Geleceğini Belirliyoruz” başlığıyla düzenlenen konferansta Vali Lekesiz, toplantının bölgemiz için önemine değindi. Uçak, gemi, ev eşyası, otomobil yapımında ve daha pek çok alanda kullanılan çeliğin bireysel ve toplumsal hayatımızdaki önemine değinen Vali Lekesiz, dünyada metal ve çeliği kullanmasını bilen toplumların daha hızlı bir gelişim gösterdiğine vurgu yaptı.
 
Dünyada her alanda olduğu gibi çelik üretiminde de büyük bir rekabet yaşandığını hatırlatan Vali Lekesiz, “Bu konuda bir numaralı üretici çin, ikinci Japonya. ülkemiz ise 8.sırada. Türkiye’nin dünya çelik üretiminde 8.sırada olmasına özelde ıskenderun ilçemizin genelde Osmaniye’yi de dahil ederek bölgemizin çok büyük katkısı var.
 
ılimizde, bölgemizde Türkiye’nin toplam ham çelik üretiminin yaklaşık yüzde 36’sı, yassı çeliğin ise yaklaşık yüzde 50’si üretiliyor. Bölgemizin yassı çelik üretim kapasitesi yaklaşık 6,7 milyon tona çıktı. Bu da yılda ortalama 5 milyar dolarlık paranın dışarıya gitmemesi demek.” şeklinde konuştu.
 
Türkiye Demir-çelik üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan da, demir-çelik sektörünün ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekerek sektör hakkında bilgi verdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz