Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Dünya Sigarasız Günü…

31 Mayıs 2010 Pazartesi, 11:44
Dünya Sigarasız Günü…

“Dünya Sigarasız Günü” 31.05.2010′ da kutlandı.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, dünyada sigara içen 1 milyar kişinin, 200 milyonunu kadınların oluşturduğunu bildirdi.

Küçük, yaptığı açıklamada, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı yıkıcı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunlara karşı yürütülen mücadele kapsamında, her yıl 31 Mayıs gününün “Dünya Sigarasız Günü” olarak kutlandığına işaret etti. Bu yılki Dünya Sigarasız Günü’nün ana temasının “sigara ve kadın” olarak belirlendiğini belirten Küçük, bu çerçevede ülkemizde de sigaranın zararları konusunda başta kadınlar olmak üzere, toplumu uyarıcı etkinliklere yer verileceğini kaydetti.

Başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarla mücadele için tütün mamulleri tüketiminin azaltılmasının amaçlandığına dikkat çeken TAPDK Başkanı, bu kapsamda, çocuklar ve gençler başta olmak üzere, vatandaşları sigaradan uzak tutmaya ve başkalarının içtiği sigara dumanından korumaya çalıştıklarını anlattı.

Dünyada Sigara ıçen 1 Milyar Kişinin 200 Milyonu Kadın

TAPDK Başkanı, şöyle devam etti:”Dünya Sağlık örgütü’nün ’Kadın ve Sağlık Raporu’na göre, dünyada sigara içen 1 milyar kişinin yüzde 20’sini (200 milyonunu) kadınlar oluşturmakta; sigara, kadın ölümlerinin yüzde 6’sından sorumlu tutulmaktadır. Akciğer kanseri ölümlerinin çok büyük bir kısmının sigaradan kaynaklandığı, dünyada eğer acil önlem alınmazsa, 20 yaş ve üzeri kadınlarda 2004 yılında 1,5 milyon olan ölüm sayısının, 2030 yılında 2,5 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu ölümlerin yüzde 75’ine yakın kısmının orta-düşük gelir seviyelerindeki ülkelerde olacağı da belirtilmektedir.’”
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz