Dünya Kadınları Antakya’da Yürüyecek…

27 Şubat 2015 Cuma, 11:17

Dünyanın dört bir yanından binlerce kadın 10 Mart Salı günü “Bedenimiz, Emeğimiz, Toprağımız” şiarıyla Antakya’da yürüyüş yapacak. Dünya kadınları yürüyüşüne “Antakya kadın dayanışması” öncülük edecek.
Birçok kadın kuruluşunu bünyesinde barındıran Antakya Kadın Dayanışması, büyük boyutlu bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Antakya Kadın Dayanışması adına yapılan basın açıklamasında, 10 Mart Salı günü Antakya’da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmeleri beklenen binlerce kadının birlikte yürüyeceğini, kadın hakları, kadına şiddeti protestoyu, kadına cinsel taciz protestosu seslendirecekleri kaydedildi.
Birçok kadın kuruluşu adına düzenlenen ortak basın açıklamasında kısa adı DKY olan Dünya Kadın Yürüyüşünün ilimizde yapılacağına vurgu yapıldı.
Antakya Kent Dayanışması Sözcüsü aynı zamanda SES Kadın Komitesi Üyesi Özden Özgünel, “Dünya Kadın Yürüyüşü Manifestosu” ile ilgili şunları dile getirdi:
“İsyanımız var! Kadın cinayetlerini sıradan bir hikâyeye dönüştürenlere. İsyanımız var! Filistin, Suriye, Kobane ve Irak’ta emperyalistlerce yönetilen ve karar verilen savaşlarda kadınları köle olarak satanlara; tacize, tecavüze, çocuk yaşta evliliğe, kumalığa çanak tutanlara, İsyanımız Var! Kadınlara evlenmeyi ve çocuk yapmayı dayatan, gittikçe muhafazakârlaşan ve kadınların aleyhine işleyen bu kirlenmiş kapitalist sisteme.
Gücümüz var! Homofobi ile mücadele ederken canından olan trans yoldaşımız doğa Asi Çevik’in mücadelesinde omuz omuzayız, erkek egemen sisteme karşı LGBTİ’ler ile birlikte yürüyoruz. Gücümüz var! Sömürü, talan, şiddet ve kısacası bu kokuşmuş sisteme karşı “Kadınlar artık sokakta” diyoruz. Sistemin kadınlara karşı dünyanın her yerinde baskıyla, şiddetle, sömürüyle çizdiği sınırları tanımıyoruz.
Andımız var! Dünya halklarını savaşlara, ölümlere, yoksulluğa mahkûm eden emperyalist sistemi yıkmaya.
Andımız var! İnsanlığın özgürleşmesi ve daha yaşanılası bir dünya için kadınlar olarak mücadele de en ön saflarda yer almaya. Andımız var! Kadınlar olarak Gezi direnişinde katledilen gençlerin Gezi’den aldığımız güçle hesabını sormaya. Andımız var! Dünyayı kadınların sarsan yumruklarıyla yeniden kurmaya.
Andımız var! Arap, Süryani, Ezidi, Kürt, Türkmen… Kadınları katleden ve köleleştiren erkek egemen sisteme karşı Arin Mirxan ve Kader Ortakkaya’nın yaktığı isyan meşalesini büyütmeye.
Andımız Var! Tüm dünya insanlığının özgürleşmesi ve daha yaşanılası bir dünya için kadılar olarak mücadelede en ön saflarda yer almaya. Andımız var! Dünyayı kadınların örgütlü gücü ve direnişi ile yeniden kurmaya.”
Birçok kadın kuruluşu temsilcisinin katıldığı basın açıklamasında10 Mart Salı günkü Antakya Kadın yürüyüşüne dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda kadının katılmak üzere ilimize geleceğini söyleye sözcü Özden Özgünel şöyle devam etti:
“Bu dört ana tema üzerinden Avrupa Karavanı bir direniş noktasını diğeriyle birleştirerek bütün Avrupa’yı kat ederek, halkların yerel düzeyde verdiği mücadeleler arasında bağlar kurarak ve onları kıtasal düzeyde birleştirerek, ‘bedenimiz, emeğimiz ve toprağımız için yürüyoruz’ şiarıyla devam ederken, bizlerde dünyadan gelecek binlerce kadınla 10 Mart’ta Antakya’da yürüyeceğiz.
Kadınların direniş ve alternatiflerini görünür kılmak ve güçlendirmek için dünyanın dört bir yanından kadınları dünya Kadın Yürüyüşüne katılmaya ve destek vermeye çağırıyoruz. Bütün kadınlar özgür oluncaya kadar yürümeye devam edeceğiz.”
10 Mart Salı günkü “Dünya Kadın Yürüyüşü”nün saat 15.00’de Doğuş Okulları önünden başlayacak ve Uğur Mumcu Bulvarına doğru yönelecek.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz