Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

‘Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım…’

07 Mart 2013 Perşembe, 23:05
‘Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım…’

HASıAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül, “Bir toplumun medeniyet düzeyi, insan haklarının ayrılmaz en önemli parçası olan kadın haklarına verdiği değerle ölçülmektedir.” dedi.
 
 
Gül, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak “Kadınlarımızın toplum içinde hak ettikleri yeri almalarıyla ancak büyük ülke olabiliriz. Toplumlarda ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel tüm yapılarda genellikle erkek egemen olmuş, kadınlar ise maalesef hala toplumsal yaşamda hak ettikleri yeri alamamışlardır. Oysa kadınların toplumsal hayatla bütünleşmeleri, toplumun işleyişine, gelişmesine ve ilerlemesine daha etkin bir şekilde katkıda bulunmaları, eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, ekonomik hayat içinde yerlerini almaları, sosyal güvencelerinin sağlanması, sosyal, kültürel ve siyasi alanlarda daha çok söz sahibi olmaları, sadece kadınlar için değil, toplumun tamamı için önemlidir. Kadınların işgücüne katılımı sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir unsurudur.  Kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılmaları, kalkınma ve büyümeden daha fazla pay almaları ve aile içindeki konumlarının iyileşmesinin sağlanması kalkınmışlığın gereğidir.
 
 
 
Bir toplumun medeniyet düzeyi, insan haklarının ayrılmaz en önemli parçası olan kadın haklarına verdiği değerle ölçülmektedir. Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir. Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri konusunda bir fert olarak kişiliğini kazanması ve toplum içinde hak ettiği yeri alması çok büyük önem taşımaktadır ki ancak bu şekilde büyük ülke olabiliriz. Bu duygu ve düşüncelerle kadınlarımızın her bakımdan hak ettikleri değeri alması temennisiyle bütün Kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutlarım.” dedi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz