Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Dünya Ayağa Kalktı…

18 Nisan 2009 Cumartesi, 11:13
Dünya Ayağa Kalktı…

ıran’In 6 yıl önce 17 yaşında cinayetten ölüme mahkum ettiği Dilara Derabi adlı bir genç kızı, pazartesi günü idam edeceğini açıklaması, dünyada şok etkisi yarattı. Başta ınsan Hakları ızleme örgütü ve Dünya Af örgütü olmak üzere birçok insan hakları kuruluşu, şu anda 22 yaşında olan Dilara’nın idamı durdurmak için harekete geçti.
 
ınternet sitelerinden ıran’a af çağrısı yapan kuruluşlar, Avrupa’daki ıran Büyükelçilikleri önünde de pazartesi günü gösteri yapacaklarını açıkladı. 2002 yılında Dilara ve 19 yaşındaki erkek arkadaşı Amir ile birlikte soygun için bir akrabasının evine girmiş, yakalanacaklarını anladıklarında da kadını öldürmüşlerdi.
 
ılk sorgusunda cinayeti itiraf eden Dilara, ölüm cezasına çarptırılınca, ifadesini değiştirmişti. Genç kız, o günden beri cinayeti aslında erkek arkadaşının işlediğini, 18 yaşından küçük olduğu ve daha az bir ceza ile kurtulacağını düşünerek suçu üstüne aldığını söylüyor.
 
 
Tek yol kurbanın ailesinin affı
 
 
Avukatı Abdülsamad Hüremşahi, müvekkilinin pazartesi asılacağının kendisine bildirildiğini ve bunu durdurmak için uluslarası kamuoyunun yardımını desteğini istediklerini söyledi. ıran basını, Dilara’nın kurtulması için tek yolun, öldürdüğü kadının ailesinden af dilemesi olduğunu ancak ailenin genç kızın yakınlarının tüm çabalarına rağmen Dilara’yı bağışlamaya yanaşmadığını yazdı. ıran’da idamla cezalandırılan cinayet suçları, kurbanın ailesi suçluyu affederse ömürboyu hapse çevriliyor. ülkede, kız çocukları 9, erkekler ise 15 yaşını doldurduktan sonra işledikleri suçlardan sorumlu tutuluyor.
 
 
ıran’da 1990’dan beri 18 yaşından küçük 42 çocuk idam edildi. En son idam geçen ocak ayında gerçekleşti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz