Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Dudu;Sevgi Evlerini meclise taşıdı…

07 Nisan 2013 Pazar, 16:56
Dudu;Sevgi Evlerini meclise taşıdı…

CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu Sevgi Evleri olayını TBMM’ye taşıdı. DUDU; “SEVGı EVLERıNDE NE YAşANDIYSA AçIğA çIKMALIDIR” CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve çocuk Yuvası’da iki bakıcı annenin işine son verilmesine neden olan olayları yazılı bir soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı. Konu ile ilgili bir de yazılı açıklama yapan CHP Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, “Sevgi evlerinde ne yaşandıysa tüm ayrıntıları ile açığa çıkarılmalıdır” dedi.
 
                Açıklamasında Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve çocuk Yuvası ile ilgili daha önce de bir takım söylentilerin çıktığını belirten Milletvekili Dudu, açıklamasını şöyle sürdürdü.
 
                “Yaklaşık 1 yıl önce aynı yerde bir bebeğin boğularak öldüğü biliniyor. Yapılan incelemelerde bebeğin nefes borusuna mama kaçması sonucu boğulduğu tespit edildi. Bu olaydan dolayı hiç kimse hakkında soruşturma ve cezai işlem yapılmadı. Ama bilinen bir gerçek var ki bu tür bebek ölümünün nedeni cahillik ve iş bilmezliktir. Bu da personel alımında yapılan hatalardır. Eğer işe uzman olmayan kişileri alır çalıştırırsanız olacağı budur. Burada başta konu ile ilgili Bakan olmak üzere, eleman alımını yapan ve çalıştıranlar sorumludur.
 
                “şimdi yaşanan olaylarla ilgili de iki personelin işine son verilmiş. çocuklara fiziksel şiddet uygulayan, ceza verip tuvaletlere kapatan, kendi evlerine temizliğe götüren bu insanları, buranın yöneticileri görmedi mi? Neden bu olayların açığa çıkması bu kadar uzun sürdü. Olaylarda diğer ihmali olanlarla ilgili hangi işlemler yapılacak? Bütün bunların tamamının açıklığa kavuşması gerekir.
 
                “Diğer yandan işten el çektirilen kişilerin bu güne kadar kollandığı ve olayların kapatılmak istendiği söylentileri de var. Kimler bu insanları korumaya çalıştı? Olayların üzerini neden kapatmak istedi? Neden darp edilen çocuklar Sevgi Evleri yöneticileri tarafından doktora götürülmedi? Kim Baskı yaptı? ışten el çektirilen kişiler burada başka olaylara sebep oldu mu? Ya da hangi olaylara sebep oldu? Asıl gerçekler bu sorulara verilecek cevaplardadır.
 
                “Ben bir milletvekili olarak, konu ile ilgili Bakan’ı, Hatay Valisi’ni ve Adalet görevlilerini bu soruların cevaplarını bulmaya davet ediyorum. Asıl o zaman buzdağının görünmeyen kısmı ve gerçek sorumlular ortaya çıkacaktır.”
 
                Diğer yandan CHP Milletvekili Av. Mevlüt Dudu tarafından TBMM’ye verilen önergede şu bilgiler ve sorular yer aldı.
 
TüRKıYE BüYüK MıLLET MECLıSı BAşKANLIğI’NA
 
            Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma şAHıN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
 
                                                                                                    Av. Mevlüt DUDU                                                                                                                                                             CHP Hatay Milletvekili
 
                Hatay ili ıskenderun ilçesinde Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve çocuk Yuvası’nda kalan çocuklara fiziksel şiddet ve psikolojik baskı uygulandığı basına yansıyan haberlerde yer aldı. Bu konuyla ilgili olarak gerekli yasal işlemlerin yapıldığı ve olaya sebep olan çalışanların işine son verildiği de haberlerde belirtiliyordu.                                                                                                                    
Buradan hareketle;                                                            

1. Hatay ili ıskenderun ilçesinde Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve çocuk Yuvası’nda çalışan personel hangi taşeron şirket aracılığıyla çalıştırılmaktadır?                                                                                  
2. Bu şirket, çok özel bir eğitim ve şefkat gerektiren bir konuda çalışacak elemanları nasıl ve hangi eğitim düzeylerinden seçmiştir?                                                                                                                                    
3. Bu kişiler ilgili kurumda çalışmaya başlamadan önce nasıl bir araştırmadan geçirilmiştir?

4. Bu kişiler ilgili kurumda çalışmaya başlamadan önce hangi hizmet içi eğitimlerden geçirilmişlerdir?                                                                                                                                          
5. Bakanlığınız ve ilgili kuruluştaki yetkililer; taşeron şirketlerin işe aldıkları elemanların, bu tür bir işte çalışmaya uygun olup olmadıklarına karar vermek için değerlendirmeden geçiriyor mu? Bunun için neler yapılıyor?                                                                                                                                      
6. Taşeron şirketler aracılığıyla işe alınan elemanları Bakanlığınız ne sıklıkla ve ne tür bir denetime tabi tutmaktadır?                                                                                                                                  
7. Sevgi evlerinde ve diğer sosyal hizmet kuruluşlarında taşeron şirketlerin işe aldıkları elemanlarla bağlantılı olarak şimdiye kadar bu tür kaç olay tespit edilmiştir?                                                      

8. Hatay ili ıskenderun ilçesinde Hacı Pervin Tosyalı Sevgi Evleri ve çocuk Yuvası’nda yaşanan olaydan sonra, zarar gördüğü belirlenen çocuklar dışında zarar gören çocuk olup olmadığına bakılmış mıdır?                                                                                                                                                            
9. Anılan Sevgi evlerinde daha öncede yaşanmış olaylar var mıdır?                                                          
10.çalışanlar tarafından darp edilen çocuklar, sevgi evleri yönetimi tarafından doktora götürülmüş müdür? Götürülmediyse neden götürülmemiştir?                                                                                  
11. Olaylar neden bu güne kadar gizli tutulmuştur? üstü örtülmeye mi çalışılmıştır?                  
12.Olayları yapanların işlerine devem etmelerine neden aylarca izin verilmiştir?

13.Dışarıdan birilerinin olayları yapanları korumak için çabaları olmuş mudur?                              
14. Burada yaşanan olayın hassasiyeti göz önünde bulundurularak, bu tür olayların yinelenmemesi adına acilen neler yapmayı planlıyorsunuz?

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz