Duayen Gazeteci Solak; ödülünü barışa adadı…

20 Mart 2015 Cuma, 16:26
Duayen Gazeteci Solak; ödülünü barışa adadı…

Gazeteci Mehmet Ali Solak’a Jüri Özel Ödülü
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) 17 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Medya Ödülleri’ni kazananlar belli olurken, Hatay Güney Rüzgarı Dergisi Sahibi, Gazeteci Mehmet Ali Solak, jüri özel ödülüne layık görüldü.
13 Mart 2015 tarihinde TGC’de saat 14.30’da toplanan seçici kurulun açıklamasına göre; haber, fotoğraf ve sayfa düzeni olmak üzere 3 dalda verilen ödüllerle birlikte jüri özel ödülünü de belirledi.

Seçici Kurul, yaptığı değerlendirme ile Haber, Fotoğraf ve Sayfa Düzeni dallarındaki ödülleri şu şekilde belirledi: Haber dalında Konya Anadolu’nun Gücü Merhaba Gazetesi’nin 19 Mart 2014 tarihli sayısında yer alan İbrahim Büyükeken’in “29 Yıllığına TÜRGEV’e bedelsiz verildi, kıyak mı?” başlıklı haberi ödüle değer görüldü. Fotoğraf dalında ödülü, İzmir 9 Eylül Gazetesi’nin 15 Mayıs 2014 tarihli sayısında yayımlanan Mehmet Emin Al’ın “Kişiye Özel Harekat Timi” başlıklı fotoğrafına verdi. Sayfa düzeni dalında, Bizim Koceli Gazetesi’nin 15 Mayıs 2014 tarihli sayısında birinci sayfasını yapan Güngör Arslan’ı ödüllendirdi.

Jüri Özel Ödülü ise, Hatay’da yayımlanan Güney Rüzgarı Dergisi’nde Mayıs 2014 tarihinde yayımlanan Ermeniler dosyasını hazırlayan Mehmet Ali Solak’a verildi.

SOLAK: BU ÖDÜLÜ BARIŞA ADIYORUM

“Ermeniler” dosyasıyla Jüri Özel Ödülüne layık görülen Gazeteci Mehmet Ali Solak, ödüle layık görülmekten duyduğu sevinci belirtirken, Suriye’nin Kesab kasabasından ülkemize getirilen Suriyeli Ermeniler’in yaşadıkları dramı unutamayacağını söyledi.
Gazeteci Solak; “Yeryüzünde yaşayan dini, dili, ırkı, rengi ne olursa olsun, tüm insanların yaşama hürriyetine gölge düşürecek her olay, insan olan için bir kayıptır.

İnsanların çıkara dayalı kavgalarından ağlayan gözlerin, yaralanan yüreklerin ve tedavisi mümkün olmayan onurlarının zedelenmesini kabullenmek mümkün değildir. Ateş hattındaki coğrafyanın en kısa zamanda barışa, güvene ve istikrara ev sahipliği yapmasını dileyerek, bu ödülü gönlü barıştan yana olanlar adına alıyorum” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz