Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

DSP ıl Kongresi 18 Nisan’ da…

17 Nisan 2010 Cumartesi, 11:11
DSP ıl Kongresi 18 Nisan’ da…

18 Nisan 2010 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Demokratik Sol Parti (DSP) ıl Kongresi öncesi Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu’nu AGC’de ziyaret eden DSP ıl yönetimi önemli mesajlar verdiler.
DSP heyetini AGC’de kabul eden Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. AGC olarak tüm siyasi partilere eşit mesafede olduklarının altını çizen Başkan Abdullahoğlu, “Biz Mevlana Kapısıyız. Kapımız herkese açık ve herkese eşit mesafedeyiz. Bu anlamda cemiyetimize yapmış olduğunuz ziyaretten ötürü sizlere teşekkür ediyorum” dedi.
DSP Hatay ıl Başkanı Yılmaz Ekşi ziyarette ıl Kongrelerinin 18 Nisan 2010 Pazar günü saat 12.00’da Erdem Düğün Salonunda gerçekleştirileceğini ifade etti. Başkan Ekşi, DSP’nin Pazar günü gerçekleştirilecek olan ıl Kongresine DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit’in de katılacağını ve tüm halkı kongreye davet ettiklerini sözlerine ekledi.
 
DSP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karaçay’da yaptığı konuşmada DSP’nin kurucu genel başkanı Rahmetli Bülent Ecevit’in de bir gazeteci olduğunu bu anlamda kendilerini Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde evlerinde gibi hissettiklerinin altını çizdi.Van’da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ve Samsun’da BDP Genel Başkanı Ahmet Türk’e yönelik olarak yapılan saldırıyı kınayan DSP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karaçay, “Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Yapılan ani hareketler bizi düzlüğe değil, daha da karmaşık bir yapının içine çeker” diye konuştu.
 
Anayasa değişiklik taslağı hakkında ciddi kaygılar taşıdıklarını söyleyen DSP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karaçay, “Bu değişiklik sürecinde izlenen yol anti-demokratiktir. Bu taslak ile yargı bağımsızlığı yok edilmeye çalışılıyor. Gördüğümüz tavır anti demokratiktir. Seçim barajının aşağı çekilmesi konusunda hiçbir olumlu adımın atılmadığını görüyoruz. Taslak bu şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine alındığı takdirde biz mecliste bu taslağa red oyu kullanacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. 2001 yılında DSP’nin de içinde bulunduğu 57. hükümet Anayasa’nın 35 maddesini değiştirmiştir. Bunu yaparken de bir uzlaşı içerisinde olmuştur.
 
Ancak mevcut hükümetin hazırladığı Anayasa Taslağı ise referanduma gidecektir, bundan hiç şüphe yoktur. AKP Hükümeti biran önce bir uzlaşı içerisinde olmalıdır, taslak mevcut haliyle sıkıntılara yol açacaktır” dedi. Mevcut Anayasa Taslağı’nın tek tip yargı yaratma yoluna gittiğini söyleyen DSP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Karaçay, “Kuvvetler ayrılığı değil, adeta kuvvetler birliği oluşturuluyor. AKP Hükümetini uyarıyoruz, lütfen uzlaşı yoluna gitsinler. Sonuç herkesi memnun etmeli” diye konuştu.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz