Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Dostluk Barajı Ne Olacak…

30 Haziran 2011 Perşembe, 13:59
Dostluk Barajı Ne Olacak…

Lübnan sınırındaki Bekaa vadisinden doğup, Suriye’den geçerek Türkiye’de Afrin ve Karasu çayı ile birleşip Hatay’ın Samandağ ilçesinden Akdeniz’e dökülen Asi Nehri üzerinde, Türkiye ile Suriye arasında sulama, taşkın önleme ve enerji üretimi amaçlı olarak temeli atılan ”Dostluk Barajı”nda çalışmaların Suriye’deki olaylardan etkilendiği bildirildi.
 
 
Devlet Su ışleri (DSı) 63. şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Ziyaret köyü mevkisinde Asi Nehri’nin teşkil ettiği Türkiye-Suriye sınırında 6 şubat tarihinde temeli atılan barajda çalışmalar çok yavaş ilerliyor.
 
 
Suriye ile ortak yapılacak ve yaklaşık 8 bin hektar tarım arazisinin sulamasını gerçekleştirecek barajla ilgili teknik detayların yer aldığı protokol, Suriye’deki olaylar nedeniyle imzalanamıyor.
 
 
Suriye’ye tarafının ülkede yaşanan olaylar nedeniyle yapılması gereken protokolü sürekli ertelediği barajla ilgili şu an, Türkiye tarafında DSı ekipleri 10 kamyon, 2 dozer ve yaklaşık 25 kişilik ekiple, kil ocaklarına giden 4,5 kilometrelik yolu tamamlanmaya çalışıyor. Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli, Dostluk Barajı’nın verimli tarım arazilerinin yer aldığı, pamuk, buğday mısır gibi ürünlerin yetiştiriciliğinin yapıldığı bereketli Amik Ovası için hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.
 
 
Denizli, yaklaşık 9 milyon kilovat saat enerji üretmesi hedeflenen Barajın, ovanın da su sorununu çözeceğini belirterek, şöyle devam etti:
 
 
”Ancak şu an komşumuz kan ağlıyor. Orada bir cenaze var. Komşumuzda cenaze varken onlardan bir şey istemek çok yanlış olur. Dostluk Barajı’nda Suriye’deki olaylar nedeniyle çalışma yapılamıyor. Tek çalışmayı Türk tarafı gerçekleştiriyor.
 
 
Teknik detaylarla ilgili protokol imzalanmadığı için çalışmalara hız verilemiyor. Ancak bu sorunun çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Umarım kısa süre içerisinde dost ve kardeşlik bağlarımızın bulunduğu Suriye’de sular durulur, insanlar huzura kavuşur.”
 
 
 
Suriye’deki iç karışıklığın sona ermesiyle iki yılda bitirilmesi hedeflenen ”Dostluk Barajı”ndaki çalışmalara hız verilebileceğini vurgulayan Denizli, bu sayede ovanın ”can suyu”na kavuşacağını, çiftçilerin sulamada yaşadığı sıkıntıların sona ereceğini ve kış aylarında yaşanan taşkınların önüne geçileceğini söyledi.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz