Domatesteki ‘yaratık’ın sırrı çözüldü

08 Temmuz 2014 Salı, 11:53

Yemek hazırlamak için kesilen domatesin içinden çıkan tırtılı andırır ‘yaratık’ın sırrı çözüldü. Uzmanlara göre olayın GDO, hormon ile ilgisi yok ama…

Hürriyet Gazetesi muhabiri Fatma Aksu’nun mutfakta yemekhazırlarken rastalığı ‘yaratık’ domatesin hayatta kalmaya çalışan ‘normal’ bir domates olduğu ortaya çıktı. Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Zafer Makaracı, Aksu’ya konu ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: 
“Bu olaya ‘vivipari’ adı verilir. Tohumun henüz meyve içerisinde çimlenmesi olayıdır. Domates ve biber gibi bitkilerde görülebilir. Tohumdaki ABA (Absisik asit seviyesinin düşük olmasından kaynaklanır). GDO yada hormon kullanımı ile ilgisi yoktur. Bu olay tamamen şansa bağlıdır.” 

TAMAMEN DOMATESİN DOĞASI! 
Ziraat Mühendisi Ural Canbolat ise “Domates bitkisinin olgun meyvalarının bazen saklama koşullarından, bazen yetiştiricilik koşullarından nadiren de domates bitkisine has bazı hastalık etmenlerinden kaynaklı olarak embriyonun dormansisinin (uyku hali) kırılıp meyve içerisinde çimlenmesidir. Hiçbir şekilde GDO, hibrit, ithal, yerli gibi kavramlarla direkt bir bağlantısı yoktur. Tamamen domates bitkisinin doğası gereği olan, belki de neslini devam ettirme yönünde geliştirdiği bir tepkisidir” dedi. Canbolat, Uzakdoğu’da bu ve benzeri çimlendirilmiş tohumların tüketiminin çok yaygın bir kültür olduğunun da altını çizdi. 

‘KORKULACAK BİRŞEY YOK’ 
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, görüntüsü ile tedirginlik yaratan domatesin bir benzeri ile ilgili daha önce hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Korkulacak bir şey” demişti. 
Atalık “Ben durumu bilmeme rağmen ilk anda ürperirim, ne oluyor derim” diye konuştuktan sonra “Bu erkenci domates. Diğer domateslerden hiçbir farkı yok. Erkenci domates olduğu için çimlenebiliyor. Burada saklanma koşulları önemli. Nemli ve ışıklı ortamdaysa çimlenebilir. Hele domateste zedelenme varsa çimlenme daha kısa sürede olur. Serin ve karanlık yerde saklanması gerekir.” radikal.com.tr

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz