Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Doğru Bilinen Yanlış…

28 Haziran 2011 Salı, 10:07
Doğru Bilinen Yanlış…

Antakya çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selda Asker, içinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle beraber orman yangınlarını da dikkate aldığımızda anız yakılması konusunun acil önem teşkil ettiğini söyledi.
 
 
çiftçilerin anız yakılmaması konusunda acilen bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Asker, “çiftçi anız yakarken kendince doğru bir iş yaptığını sanıyor, dedelerinden, babalarından ne gördü ve ne öğrendiyseler aynen onları yapıyorlar, aynen onları uyguluyorlar. Oysa anız yakmak doğal denge adına yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bu hususta da şimdiye kadar etkili bir eğitim verilmediği gibi, önleyici tedbirler de ne yazık ki alınamamıştır” açıklamasını yaptı.
 
 
 
Bu konuda acil yapılması gerekenler olduğuna dikkat çeken Asker, “Her şeyde olduğu gibi, bu anız yakma işinde çiftçinin bilinçlendirilmesi ve eğitim şarttır.  Her tarlanın başına bir jandarma dahi koysanız, bilinç olmadıktan sonra netice alınamaz! Bu konunun muhattabı Tarım ıl Müdürlüğüdür. Müdürlük yaygın teşkilatıyla anız yakmanın zararlarını köylüye anlatmalıdır.
 
 
 
Bu hususta, çevre ve Orman ıl Müdürlüğü, çiftçi Birliği, ZMO ve Ziraat Fakültesi, Milli Eğitim ve Sivil Toplum örgütleri ile temasa geçip konuyu enine boyuna tartışarak vatandaşların bilinçlendirilmesini sağlamalıdır.
 
 
 
çiftçilerin anız yakmasının yasaklanması konusundaki kesin kararlılık vurgulanmalı. Anız yakan kim olursa olsun, tarla sahibi dahi doğrudan sorumlu tutulmalı, cezası ağırlaştırılmalıdır. çiftçimiz anız yakmanın ne gibi zararlara meydan verdiğini bilebilse, tarlasındaki sapları yakar mı? Kendi eli ile kendi gözünü çıkarır mı? Bir insan kendi zararını ister mi? Anız yakma doğal dengeyi bozar.
 
 
 
Anız yakılmasıyla doğada yaşayan birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamı yok olacağından, doğal yaşam tehlikeye girecektir. Bir ülkenin doğal zenginliği yaban hayatının çeşitliliğine ve çokluğuna bağlıdır. Anız içerisinde birçok canlılar barınır.
 
 
 
 
Bu canlılar beslenme zincirinin halkalarını oluşturduğu için ortadan kalkması diğer canlıların yaşamını olumsuz etkiler. Anız yakma, Hatay’ın değil, tüm ülkenin baş edemediği, bilinçsizlikten kaynaklanan bir felakettir. Tedbir, eğitim ve caydırıcı cezalar ile bu felaketin önüne geçebiliriz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz