Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

DOğAKA’nın Samandağ Çalıştayı

14 Eylül 2011 Çarşamba, 10:25
DOğAKA’nın Samandağ Çalıştayı

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Samandağ Belediye’si hizmet binasında gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada, Samandağ’ın dünyaca sayılı sahile sahip olduğunu, bölgenin turizm pastasından gerekli payını alamadığını söyledi.
Deniz, güneş, kumun yanı sıra tarım ve hayvancılıkta da ilçede geniş şekilde yapıldığına dikkati çeken Lekesiz, şöyle devam etti:
”Samandağ toprağı bereketli her türlü ekim biçim işinin olduğu bir yer. Hayvancılık zirai ve aklınıza gelebilecek her şey yapılabilir. Turizm Mastır Planı’nda amaç; yapılmış ya da yapılması gereken yatırımlar nelerdir bunları ortaya çıkarmak. Türkiye’ye dünya kadar yatırımcı geliyor. yerlisi geliyor yabancısı geliyor. Artık iletişim geliştikçe ulaşım olanakları, insanların gelir düzeyi arttıkça gelen insan sayısı artıyor. Turizm sektörü böyle çok hızla yükselen bir sektör.
 Türkiye’ nin yaklaşık 22 milyar dolar turizm geliri var. Türkiye zaman içerisinde meyvesini aldı. Daha da alacak. Turizm sektörü içerisinde yaylalar, şifalı sular, tarih, kültür, medeniyet deniz, kum güneş, aklınıza ne gelirse var. Cennet gibi bir vatanda yaşıyoruz. Ama buna rağmen bizim ziyaretçi sayı rakamlarımız yetersiz.”
ıl ve ilçelerde turizmden daha çok pay almak için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini ifade eden Lekesiz, ”ıl ve ilçelerimizde yerli, yabancı sayısı ile konaklama süresini artırmalıyız” dedi.
Samandağ Kaymakamı Süleyman özçakıcı, ilçede turizm için olması gereken tüm olanakların bulunduğunu, ”Hatay ılimiz ve özelde Samandağ ılçemiz, oldukça yüksek potansiyele sahiptir. Sahil turizminin yanı sıra, kültür, yayla, inanç turizmi alanlarında marka değerlerin ilçede bulunduğunu kaydetti.
Toplantıda, DOğAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ”Hatay ili Strateji ve Eylem Planı” hakkında sunum yaptı.
çalıştay toplantısına, Samandağ Belediye başkanı Mişat Nehir, ılçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Metin Gezer, ıl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun çelenk çakar, Kamu Kurum Müdürleri, Belde belediye Başkanları, Sivil toplum örgütleri temsilcileri, Oda Başkanları ile Turizm sektörü temsilcileri katıldı.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz