Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Diyalogla Çözümü Önemsiyoruz…

28 Ocak 2012 Cumartesi, 08:51
Diyalogla Çözümü Önemsiyoruz…

“Memur-Sen olarak Başbakanlık tarafından TBMM’ye gönderilen tasarıda yer almayan hususların komisyon ve Genel Kurul sürecinde hayata geçirilmesi en büyük beklentimizdir. Diyalogla çözüm yolunu önemsiyoruz. Ancak hatada ısrar edilirse, bu alanlara çağrıdır. Bu davetin hakkını vereceğimizden de kimsenin endişesi olmasın.”Memur-Sen Hatay ıl Başkanı Hasan Urhan, 12 Eylül 2010’da yapılan referandumla kabul edilen ve kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı veren Anayasa değişikliğini fiilen hayata geçirecek kanun tasarısının, 16 ay gecikmeli olarak TBMM’ye sevk edildiğini söyledi.Urhan Ulus Meydanında yaptığı basın açıklamasında, Memur-Sen olarak, söz konusu tasarıyı bu şekliyle kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, “Tasarı, 12 Eylül 2010’da yakalanan ve sürdürülmesi gereken demokratikleşme heyecanıyla uyumlu değildir. Tasarı masaya değil, sahaya davet tasarısıdır.” Dedi.Referandumdan hemen sonra 60. hükümette konuyla ilgilenen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı döneminde başlayan ikincil mevzuat çalışmaları, 12 Haziran seçimleri sonrasında 61. hükümetin çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk çelik’le devam ettirildiğini hatırlatan Urhan, “Bu çalışmaların bütününde hizmet kolu başta olmak üzere birçok konuda uzlaşma sağlanmış ve üçlü Danışma Kurulu’nun son toplantısında TBMM’ye gönderilecek metnin içeriğinde birçok konuda uzlaşılmıştır. Ancak, bugün TBMM’ye sevk edilen tasarıda üzerinde mutabakata vardığımız hususların bile yer almadığını görüyoruz. Bu uzlaşma kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu tasarı bizim için yok hükmündedir. Hükümetin konuya yaklaşımındaki olumsuzluk, tasarının sevk edildiği komisyondan da anlaşılmaktadır. Tasarı ilgili komisyon olarak Sağlık, Aile, çalışma ve Sosyal ışler Komisyonu’na gitmesi gerekirken, Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edilmiş, ilgili komisyon ise tali komisyon konumuna getirilmiştir.” Dedi.
 
 
 
 
Hükümet adına memur sendikaları ve konfederasyonlarla masaya oturan bakanların ‘evet’ dediği hususların bile daha sonra değişikliğe uğratılıp, konunun tarafı olan memur sendikaları konfederasyonlarının görüşlerinin alınmamasının kabul edilir bir durum olmadığını ve ileri demokrasi iddiasıyla bağdaşmadığını dile getiren Hasan Urhan açıklamasının devamında, “Daha önce mutabakata vardığımız temel konulardan biri olan hizmet kolu toplu sözleşmesinde her iki bakanla da uzlaşmıştık. Bu uzlaşmaya göre yetkili sendikalar, hizmet kollarını ilgilendiren döner sermaye, ek ders ücreti gibi konuları sözleşme maddesi haline getireceklerdi.
 
 
 Kamu görevlilerinin bütününü ilgilendiren konular, bütün kamu görevlilerine uygulanacak mali ve sosyal haklar ise genel toplu sözleşmenin konusu olarak belirlenmişti. TBMM’ye sevk edilen tasarıda ise bütün bunlar yok sayılıp dünyada karşılığı olmayan bir şey ihdas edilmiştir. Oysa 19. faslın açılması isteniyorsa, toplu sözleşme düzeninin dünyada karşılığı olan bir şekilde yapılması gerekmektedir. 16 aydır anayasa çiğneniyor, tasarıyla da çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile varılan mutabakat çiğnenmektedir.
 
 
‘Yasayı konuşuruz, ancak biz belirleriz’ görüşünde ısrar edilirse, toplu sözleşmeyi de kendi kendilerine yaparlar. Referandumda yüzde 58 ‘evet’ çıkmasının hazzını yaşayan, ancak anayasanın 53 ve 128. maddelerindeki değişikliği hazmedemeyen bakanların varlığını üzüntüyle görmekteyiz. Ne yazık ki, ‘Biz bu kadar oy aldık, nasıl olur da, memur maaşlarını toplu sözleşme masası belirler, nasıl olur da uzlaşılamazsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun kararı bağlayıcı olur’ diyen bir anlayışla karşı karşıyayız.
 
 
Buradan TBMM’ye çağrımız, bürokrasinin hayır’ının yerine milletine evet’ine kulak vermesidir. Vesayet mağduru olan ve sürekli vesayetten şikâyet eden Ak Parti de, bürokrasi vesayeti yerine, milletin sesini dinlemelidir. Memur-Sen olarak Başbakanlık tarafından TBMM’ye gönderilen tasarıda yer almayan hususların komisyon ve Genel Kurul sürecinde hayata geçirilmesi en büyük beklentimizdir. Diyalogla çözüm yolunu önemsiyoruz. Ancak hatada ısrar edilirse, bu alanlara çağrıdır. Bu davetin hakkını vereceğimizden de kimsenin endişesi olmasın.” Dedi. D. Turunç

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz