Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Diş Hekimleri Ankara yolcusu…

24 Aralık 2014 Çarşamba, 11:46

Diş hekimleri, özlük ve sosyal haklarına yönelik mücadele kapsamında Ankara’daki eyleme katılmak, destek vermek üzere yarın(25.12.2014) Ankara’ya gidiyor. Diş hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, meslek mensuplarının haklı mücadelelerinin takipçisi olduklarını kısa süre önce Sağlık Bakanlığı nezdindeki girişimlerinin sonucunu öğrenmek istediklerini kaydetti.
“Diş hekimi olarak vazgeçmemizin mümkün olmadığı en önemli meslek özelliğimiz, kendi kendimizi yönetiyor olmamızdır.
Diş hekiminin herhangi bir baskı olmadan, serbestçe, kendi özgür iradesi, vicdanı ve tıbbi bilgileriyle hizmet verebileceği bütün dünyada kabul edilmiş bir mesleki gerçekliktir. Hastalarımıza koyacağımız teşhisin tıbbi ve etik temelli olması, Diş hekiminin kendi kendini yönetiyor olma özelliğine, diğer bir deyişle Diş hekiminin serbest meslek olma özelliğine hayati derecede bağlıdır.
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik taslağında ise, Diş hekimi diplomasına sahip olmayan kişilere ağız diş sağlığı merkezlerine ortak olma hakkı verilmekte, muayenehane ve polikliniklerin açılması bugünün Türkiye’sinde karşılanması son derece zor olan fiziki şartlar getirilerek bir anlamda engellenmektedir.
Türk Diş hekimleri Birliği ve Diş hekimleri Odaları olarak mesleğimizin ve toplum ağız diş sağlığının geleceğini ilgilendiren bu önemli değişikliklere ilişkin kaygı ve endişelerimizi pek çok kez hem Sayın Sağlık Bakanına hem de Bakanlık yetkililerine ilettik. Ancak Sayın Sağlık Bakanı ve yetkililer, tüm seslenişlerimizi duymazdan gelmektedir. Yönetmelik taslağının bu haliyle kabul edilmesi; Diş hekimliği mesleğinin gelişmesini engelleyecek, mesleğin geleceğini tehlikeye atacak ve meslekte geri dönülmesi mümkün olmayan tahribatlara neden olacaktır. Zaten şimdiye kadar ülkemizde koruyucu uygulamalardan uzak, yetersiz sağlık politikaları nedeniyle toplumun yüzde 90’ının ağzında oluşan diş çürüğü ve diş eti hastalıkları; sağlık hizmetlerine erişimde kâr amacının öne çıkarılmasıyla daha büyük boyutlara taşınacaktır. Ağız ve diş hastalıklarının genel sağlıkta yarattığı olumsuz sonuçlar ise daha da büyüyecektir.
Bu nedenle Türk Diş hekimleri Birliği ve Diş hekimleri Odaları olarak, sesimizi Sayın Sağlık Bakanına duyurana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.
16 Aralık 2014 tarihinde TDB ve Diş hekimleri Odaları Yönetim Kurulları ile Bakanlık önünde yaptığımız Basın Açıklamasının ardından eylemlilik sürecimizin devam edilmesi kararı alınmıştır. Buna göre bugünden başlayarak her gün bir Odamızın temsilcileri Ankara`ya gelerek, Sayın Sağlık Bakanı ile görüşecek ve basın açıklamasıyla kamuoyunu bil-gilendireceklerdir.
Pazartesi günü Ankara Diş hekimleri Odası, dün, Adana Diş hekimleri Odası, yarın Aydın Diş hekimleri Odası ve 26 Aralık Cuma günü de aynı saatlerde Hatay Dişhekimleri Odamızın, değerli üyeleri ile birlikte TDB Genel Merkezi önünden Sağlık Bakanlığı’na yürüyeceğiz ve orada bir kez daha Sayın Sağlık Bakanına sesleneceğiz. Diğer Odalarımızın katılımı ile sürdüreceğimiz eylem programımız netleştikçe ayrıca duyurulacaktır.”
Hatay Diş hekimleri Odası açıklamasının son bölümünde de Ankara’ya 25 Aralık Perşembe günü (Yarın) saat 23.00’de Doğuş Okulları önünde kalkılacak ve otobüsle gidileceği duyuruldu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz