Diş enfeksiyonları yaz aylarında artıyor…

08 Ağustos 2015 Cumartesi, 10:59

İlimiz Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 13 yıldır serbest diş hekimi olarak hizmet veren Diş Hekimi Ş. Pınar Coşkun Özer, iç mimarisini ve dekorasyonunu tamamen kendisinin yaptırdığı yeni muayenehanesinde modern dünyanın kapsamlı üniteleri ve malzemeleriyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte soğuk ve asitli içecek tüketiminin arttığına dikkat çeken Diş Hekimi Ş. Pınar Coşkun Özer, diş hassasiyeti olan hastaların bu dönemde en fazla sızı şikâyetiyle kendilerine başvurduklarını söyledi.

DİŞ FIRÇALAMAYLA BİRLİKTE DİŞ İPİ MUTLAKA KULLANILMALI

Diş Hekimi Özer yaptığı açıklamada; “Ağız boşluğunun hem yumuşak hem sert dokuları birlikte barındırması, tükürük sıvısı ve dış ortama açık olması nedeniyle farklı mikroorganizmalar içeriyor. Ağız mikroorganizmaları, yaralanmalar, dişeti hastalıkları ya da ağız yumuşak doku enfeksiyonları ile genel dolaşıma girerek hastalıklara zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle ağız ve diş bakımının düzenli yapılması önem taşımakta. Ağız sağlığı ve dişlerimizi korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır.” Dedi.

Diş Hekimi Ş. Pınar Coşkun Özer, açıklamasının devamında “Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. En uygun fırça naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın kafasının fazla büyük olmaması tercih edilir. Dişler fırçalandıktan sonra diş ve diş eti çizgisi ile dişler arasında kalan yemek artıklarının temizlenmesi için ise mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Çünkü bu artıklar en önemli çürük nedenlerindendir. Diş ipi, diş aralarında kalan yiyecek artıklarının uzaklaştırılması açısından çok yararlı bir araçtır.” İfadelerine yer verdi.

Ropörtaj Haber: Sedat İSKENDEROĞLU

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz