Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Din adamları serbest bırakılsın…

01 Mayıs 2013 Çarşamba, 22:30
Din adamları serbest bırakılsın…

Cemaat ve Kanaat önderleri Antakya Ortodoks Kilisesinde; Suriye’de kaçırılan iki din adamının serbest bırakılmaları için ortak basın açıklaması yapıp ilahiler söyleyerek dua ettiler. Antakya Ortodoks Kilisesi’nde yapılan basın açıklamasına Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil,  Hatay Müftü Vekili Cafer Erol, Alevi Cemaati lideri Nasreddin  Eskiocak, Musevi Cemaati Başkanı  şaul Cenudioğlu, Vakıflı Ermeni Köyü Cemaati Başkanı Cem çapar, Katolik Kilisesi Reisi Domenigo Bertoglı, Samandağ Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı başkanı Dimyan Emektaş, Antakya Ortodoks Kilisesi Pederleri Dimitri Doğum, Jan Dellüler, Antakya medeniyetler korosu Derneği Başkanı Yılmaz özfırat ve koro üyeleri katıldı.
 
 
”Bugün ilimizde sevgi, barış, hoşgörü, uzlaşı ve bir arada yaşama kültürünü tüm dünyaya anlatan cemaat ve kanaat önderleri ile bir araya geldik” diyen Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, bütün dinlerin ortak dili olan Allah’ın yüceliğini ve emirlerini yaymaya çalışan ve sadece maneviyata hizmet eden Din adamlarının kaçırılmasından dolayı duydukları derin üzüntüyü ifade etmek istediklerini dile getirerek, “Bu ve buna benzer olayların bir daha yaşanmaması ve bir an önce serbest bırakılıp Kiliselerine dönmeleri en büyük dileğimizdir” temennisinde bulundu.
 
 
Hatay’ın yüzyıllardan beri dünyanın aradığı, barış içinde bir arada yaşama, medeniyetler ittifakı, dinler arası diyalog gibi kavramların merkezi olmuş müstesna bir toprak parçası olduğuna dikkat çeken Hurigil, ”Dünyadaki üç semavi din açısından çok büyük özellikleri olan, tarih boyunca da bu dinlerin ayak izlerini barındıran, medeniyetler korosunu bağrından çıkaran özel mekanlardan bir tanesidir. Bizler ibadetlerimizi farklı mekânlarda yapıyor olabiliriz ama tek bir Allah’a ibadet ettiğimiz için; sevgi ve muhabbetle bugün Kilisemizde toplanmış bulunuyoruz. Antakya da yaşayan bizler; sevgi, barış ve hoşgörüyü atalarımızdan miras aldık. Bu mirası ve kardeşliği gelecek nesillere de aktarmak en önemli görevimizdir. 
 
 
Bu mekânda ve bu masa etrafında oturanların hepsi kardeştir. Kardeş olmak için aynı Anne karnından doğmak gerekmez. Dini, dili, ırkı, inancı ne olursa olsun birbirini karşılıksız seven her insan kardeştir” açıklamasında bulundu.
 
 
Daha sonra Din adamları ve kanaat önderleri birer kısa konuşma yaparak 22 Nisan tarihinde kaçırılan Halep Antakya Metropoliti Pavlus Yazıcı ve Suriye Süryani Ortodoks Metropoliti  Nuhanna ıbrahim’in serbest bırakılmaları için ilahi söyleyip dua ettiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz