Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Devlet otoritesi yok!..

16 Şubat 2013 Cumartesi, 16:43
Devlet otoritesi yok!..

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Cilvegözü sınır kapısında Devlet otoritesinin olmadığı için, vatandaşların da can güvenliklerinin bulunmadığını ileri sürdü. Cilvegözü sınır kapısındaki patlama ve son durum konusunda düşüncelerini sorduğumuz CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz Cilvegözü sınır kapısındaki patlamanın mutlaka aydınlatılması gerektiğini savunarak, Harim, ıdlip, Atma gibi Suriye bölgesindeki terör gruplarının varlığına dikkat çekti. Hükümetin krizi önleme noktasında hiçbir girişiminin olmadığından, Cilvegözü sınır kapısında vatandaşların da Artık Can Güvenliğinin bulunmadığının altını çizen Refik Eryılmaz, ‘Bunun ötesinde vatandaşlarımız can güvenliği olmadığı için kendilerini bir tehlike içinde görüyorlar.
 
 
Hükümetin de bu anlamda bir çalışmasının olmadığı ortaya çıkınca, vatandaşların bu konuda ne kadar haklı olduğunu da görüyoruz. Biz bölge milletvekilleri olarak bu kaos ortamının ve çatışma ortamının kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtiyoruz. Hükümetin derhal, acilen sınır kapılarında tedbir almaya çağırıyoruz’ dedi. Suriye’nin Babul hava sınır kapısının da kapalı olduğunu, orada da bir işlem yapılmadığını öğrendiklerini değerlendirmesinde yer verin Milletvekili Refik Eryılmaz, ‘ Suriye’nin bu bölgesi tamamı silahlı grupların elindedir. Bu silahlı grupları AKP hükümeti desteklemektedir.  Madem Babul hava sınır kapısı kapalı, siz Cilvegözü sınır kapısını niye açık tutuyorsunuz? Cilvegözü kapısının da Babul hava sınır kapısının açılıncaya kadar derhal durdurulması gerekiyor’ uyarısında bulundu.
 
 
TIR’LARI KıM KONTROL EDıYOR?
CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, sınırdan geçen TIR’ların kontrol edilip edilmediklerine yönelik kuşkularını şöyle dile getirdi: ‘ınsani yardımları siz Türkiye sınırlarına sığınanlara yapabilirsiniz, burada sorun yoktur. Siz insani yardım adı altında başka, başka ülkelerden gelen kamyonları hiçbir kontrole tabi tutmadan, gümrük kapısından içeri sokup da uluslar arası hukuk kurallarında aykırı olduğunu söylüyoruz. Ben bu patlamanın olduğu zaman baktım, onlarca TIR sırada bekliyor ve giriş yapacak, peki bu TIR’ları kontrol eden var mı, yok, TIR’ların içinde ne var onu bilen var mı onu da bilen yoktur. Hatta uluslar arası basına yansıdığı kadarı ile bu yardım malzemelerinin içinde silahlar olduğu yazılmıştır. Ben Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüm. Bunlar kontrol ediliyor mu, maalesef kontrol edilmediğini söyledi. Böyle bir kaos ortamı var ve Türkiye, Suriye’ye savaş açmış durumdadır. Silahlı gruplar Türkiye’den giriyor, silahlar Türkiye’den giriyor. Her türlü lojistik hizmet, her türlü sağlık hizmetleri Türkiye’den veriliyor, hem ulusal hem de uluslar arası yasaların, sözleşmelerin ihlal edildiği bir süreç yaşanmaktadır. Hükümet bütün bunlara gözünü kapamış, kulaklarını tıkamıştır.
 
 
Bu radikal grupların bir takım bu tür provokatif eylemler içine girebileceklerini söyledik. şimdide söylüyoruz ve uyarıyoruz. Son Cilvegözü sınır kapısında patlamanın sorumlusu Hükümet ve Başbakandır. Dışişleri ve ıçişleri Bakanıdır. çünkü bu konuda tedbir alması gerekenler kendileridir. Aracın şuradan girip, şuradan çıkmış siz bunun tedbirini alacaksınız. Suriye’den girişini kabul etsek bile Suriye sınırının muhaliflerin elinde olduğunu herkes biliyor. Yaklaşık 40 kilometre alan tamamı silahlı grupların elindedir. Bu araç oraya nasıl gelmiştir? Ben Başsavcıdan Mobese kayıtlarını istedim. Gittim kendisi ile görüştüm, bir bölge Milletvekili olarak, spekalüsyonları ortadan kaldırma adına Mobese kayıtlarını incelemek istiyorum dedim. “Sayın milletvekilim dedi mahkemeden gizlilik kararı aldık, bu nedenle size gösteremeyiz” dedi. Bakanlar niye gördü dedim, “ bakanlar güvenlik toplantısında gördü” dedi. Sizin gizleyecek bir şeyiniz yoksa bu Mobese kayıtlarının bölge milletvekillerine gösterilmesi gerekiyor. Hükümeti bir kez daha uyarıyorum, çok acilen gümrük kapılarında derhal güvenlik önlemlerini almalıdır’.
 
 
GüVENLıK ZAAFıYETı DEVAM EDıYOR
CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Cilvegözü sınır kapısındaki güvenlik zafiyetinin devam ettiğini iddialarında yer verirken, hükümete şöyle seslendi: ‘Hükümet bu patlama ile ilgili bütün gerçekleri açığa çıkarıp, kamuoyu ile paylaşmasıdır. Bölge halkı bundan derin bir endişe duyuyor. Biz baştan beri bu güvenlik zafiyetine işaret etmeye çalıştık. Gerekli tedbirlerin alınmasını talep ettik. Onlarca soru önergesi verdik. 5-6 Tane araştırma önergesi verdik. Sınırın kevgire döndüğünü ve hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını gördük. Bu hükümetin izlediği politika bir kaos ve çatışmanın içine çekmiş durumdadır. Meclise son patlama ile ilgili bir araştırma önergesi verdim. Hükümete bağımsız bir kurum tarafından araştırılmasını istedik. Bundan sonraki olayların önlenmesini sağlayabilir.
 
Aracın Türkiye’den mi, Suriye’den mi geliyordu, şeklindeki bir meseleye odaklanmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bir kere şunu görmek lazım, bu patlama olayı Cilvegözü sınır kapısında ciddi bir güvenlik zaafı olduğunu ortaya koyuyor. Bölgemizde bazı evlerde bomba yapılıp, patlamaların olduğunu da biliyoruz. Yayladağı’nda patlama sonunda El Kaide militanının tutuklandığı yönünde bilgi aldık. Bu şunu gösteriyor, radikal grupların bölgemizde cirit attığını, elini, kolunu sallayarak giriş çıkış yaptığını, bomba imalaşaneleri kurduğunu, silahları ile giriş, çıkış yaptıklarını ve çatışmalara katıldıklarını Devlet ve Hükümet yetkililerinin bunlara göz yumduğunu, kamuoyunda net bir imaj vardır. Vatandaşlar artık bu patlamadan sonra kendilerini güvende olmadıklarını hissediyorlar. Acaba yarın, bir Pazar yerinde bir patlama olabilir mi? Sorusu insanlarımızın kafasındadır. Böyle bir travma oluştu, buna yönelik bir tedbirin alınmaması da vatandaşlarımızın haklı olduğunu göstermektedir.
 
 
400 Araba Sınır Kapılarından Nasıl çıkarıldı? özellikle Türk yetkilerinin de kontrol edemedikleri bir pozisyon var. Esas mesele devlet otoritesi yok, devlet yetkilileri orada görevlerini yapma noktasında elleri, kolları bağlanmış durumdadır. Ben oradaki görevlileri değil, de hükümetin izlediği yanlış politikayı eleştiriyorum. Burada bir kaos yaşanıyorsa bizzat Hükümet ve Başbakanın yanlış politika uygulamasından kaynaklanmaktadır. Zaten kanunsuzlukları saymakla bitmez, orada nizam ve kanun adına bir şeyin işlemediğini söyleyebilirim. Bundan sonra her şey beklenebilir. Düşünebiliyor musunuz, Türkiye’nin değişik il ve ilçelerinden çalınıp, kiralanıp, 400 araçtan bahsediyoruz. Bunlar çakmak değil, karşı tarafa götürülmüştür. Bunlar kocaman arabalar ve ıçişleri Bakanı çıkıp bunu açıklamak zorundadır. Bu bile sınırların nasıl kevgire ve yol geçen hanı olduğunu göstermesi açısından önemli bir örnektir. Ben artık münferit olaylardan çok, o büyük fotoğrafa bakarak, o kaos ortamının görülmesi gerektiğini düşünüyorum’.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz