Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Dervişin Fikri…

07 Aralık 2011 Çarşamba, 13:24
Dervişin Fikri…

şahin, “Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçtiğimiz gün Bursa’da gaza gelmiş olacak ki devlet adamlığını, siyasetçiliğini ve takiyye yaptığını bir anda unutmuş ve “Dervişin Fikri Neyse, Zikri De O’dur” misali, demokrasiyi hiçe sayarak, Anayasa değişikliğinde hayır oyu kullananların, Anayasal hakları kullanamayacakları şeklinde ifadelerin yer aldığı, bir konuşma yapmıştı.”
 
 
 
Türkiye Kamu Sen Hatay ıl Temsilcisi Hayrettin şahin yaptığı yazılı açıklamada, “Anayasa değişikliğinde hayır oyu kullananlar, Anayasal haklarını kullanamayacak” ifadesini kullanan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a dava açacaklarını söyledi.
 
Arınç’ın konuşmasının açıkça kamu görevlilerini bir sendikaya üye olmaya zorlayan, örgütlenme özgürlüğünü engelleyen ve kamu görevlileri arasında ayrımcılık yapan bir nitelik taşımakta olduğunu belirten şahin, “Bunun üzerine Türkiye Kamu-Sen olarak, Bülent Arınç’ın konuşmasının Anayasaya, Türk Ceza Kanununa, Sendikalar Kanununa, uluslar arası sözleşmelere, demokrasiye, bulunduğu makamın gereklerine aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurduk.
 
Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese eşit mesafede olmasını zorunlu kılan bir yer olduğu gerçeğinden yola çıkarak, Bülent Arınç’ı makamına ve devlet adamlığına yakışır davranmaya davet ettik. Milletimizin türlü nedenlerle, kendilerine göstermiş oldukları teveccühü kavrama kabiliyetinden yoksun olanlar, kerameti hep kendilerinde bulanlar en büyük yanılgı içindedirler. çokça dillendirdikleri ıslam ahlâkından nasibini almamış olanlar; bugün bulundukları mevkiin, şan ve şöhretin, güce sahip olmanın verdiği güvenle, ağızlarından çıkanları duymak erdemini dahi gösteremiyorlar” dedi. Hayır Diyenlerin Hakkı YokAçıklamasında, Bülent Arınç’ın sendikalarla ilgili değerlendirmelerini 12 Eylül referandumunda, evet ya da hayır demeleri ile bağdaştırarak yapması sağlıklı bir aklın değerlendirmesi olamayacağını ifade eden şahin, “Arınç’ın toplu sözleşme hakkını sadece, referandumda evet diyen Memur Sen’in isteyebileceği, diğer sendikalar hayır dediği için, buna hakkı yoktur gibi bir değerlendirme içerisinde olması nasıl bir muhakeme fukaralığı içinde olduğunu da çok net gözler önüne sermektedir. Bülent Arınç’ın açıklamalarından, evet diyen Memur Sen’in ödüllendirildiğini, hayır diyen sendikaların ise cezalandırıldığını anlıyoruz.
 
 Evet, Memur-Sen evet demiş kazanmıştır, Hükümet, Memur Sen’in isteği doğrultusunda sendika kanunu çıkarmak üzeredir.”
 
şahin açıklamasının devamında, “Bülent Arınç, öğretmenlere hakaretten sonra ikinci büyük gafını da bu şekilde yapmış bulunmaktadır. Memur-Sen dışında tüm sendikaları ideolojik davranmak, bir partinin arka bahçesi olmakla suçlayan Arınç, Memur Sen’in ise hiçbir siyasi partiyle organik bağı olmadığını övgü dolu sözlerden sonra söyleyebilmektedir” ifadelerine yer verdi.Al Gülüm Ver Gülüm
 
şahin açıklamasını, “ıyi ki diğer sendikalar yok, Memur Sen ile al gülüm ver gülüm güzel bir toplu sözleşme yaparız” diyen Arınç bu sözleri ile tüm gerçeği gözler önüne sermiştir. Türkiye Kamu Sen aylardır, hatta yıllardır, sarı sendikacılık tehlikesinden bahsetmekte, tüm devlet memurlarını uyarmaktadır. Arınç’ın bu açıklamaları Türkiye Kamu Sen’i bir kere daha haklı çıkarmıştır. Arınç’ın yukarıdaki sözleri esasen pek açıklamaya muhtaç değil.
 
 Son derece açık ve anlamlı sözler. öğretmenlere şahsiyet kazandıracaklarını söyleyenlerin hedefinde, şimdi de tüm memurlara Memur Sen vasıtasıyla, şahsiyet kazandırma var, diye düşünüyoruz. Ancak, Türkiye Kamu Sen olarak Arınç’a şunu bir kere daha hatırlatıyoruz, devlet adamı olun, duygularınızla devlet yönetmeyi birbirine karıştırmayın. Bu yaptığınız açıklamalar hem Anayasa hem de kanunlarımız önünde suçtur. Vatandaşları oylarının rengine göre değerlendirmek sizin hakkınız da, haddiniz de değildir.” Sözleriyle noktaladı. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz