Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Denktaş Türk Milleti’ nin kaybıdır…

14 Ocak 2012 Cumartesi, 21:50
Denktaş Türk Milleti’ nin kaybıdır…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucusu, ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 14-01-2012 akşamı tedavi gördüğü Yakın Doğu üniversitesi Hastanesi’ nde hayatını kaybetti.

 

Yakın Doğu üniversitesi Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi gören KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ ın vefatı tüm sevenlerini yasa boğdu.

 

 

Hayata gözlerini yuman KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın tedavi gördüğü Yakın Doğu üniversitesi (YDü) Hastanesi’nde gün boyu büyük hareketlilik yaşandı. 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 24 mayıs 2011 tarihinde beyin kanaması nedeniyle Yakındoğu Hastanesi’ ne yatırılmış ve yoğun bir tedavi sürecinden sonra 29 Ekim 2011’de taburcu edilmişti. Denktaş son olarak 8 Ocak’ta ishal ve neticesinde vücudundaki su kaybına bağlı olarak YDü Hastanesi’ ne kaldırılmıştı. 5 gün boyunca  yaşam mücahalesi veren Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş , 14-01-2012 akşamı tedavi gördüğü Yakın Doğu üniversitesi Hastanesi’ nde hayata gözlerini yumdu. 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanı sıra Başbakan ırsen Küçük, Kuvvet Komutanları ve pek çok üst düzey yetkili Denktaş’ ın tedavi gördüğü 
Yakın Doğu üniversitesi Hastanesi’ ne akın etti.

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Gül, dün akşam (14-01-2012) hayatını kaybeden Kıbrıs Türk yönetiminin ilk lideri Rauf Denktaş için, ‘Kaybı tüm Türk Milletinin kaybıdır’ dedi. Kıbrıslı Türk gazeteleri ‘Bir tarih göçtü’ derken, Rum basını ise sert ifadeler kullandı.
 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün hayatını kaybeden Kıbrıs Türk yönetiminin ilk lideri Rauf Denktaş için, “Kaybı sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır.” dedi.
 
Rauf Denktaş, 8 Ocak gecesi ishale bağlı su kaybı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Denktaş’ın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayımladı.
 
BM sözcülüğü tarafından yayımlanan ve Denktaş için “Kıbrıslı Türklerin uzun süre görev yapan tarihi bir lideridir” denilen mesajda, Kıbrıslı liderin, BM gözetimindeki müzakereler çerçevesinde ve BM’nin adada barışı korumaya yönelik sorumluluklarına ilişkin uzun süren bir ilişkisi olduğu belirtildi.
 
Rauf Denktaş’ın ölümünün açıklandığı basın toplantısında konuşan oğlu Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ise babası için “Mücadeleci bir ruhu vardı, kavgadan hiç korkmadı” şeklinde konuştu.
 
Son anlarında Rumca konuştu


Kıbrıslı Türk liderin son anlarını duyuran Anadolu Ajansı, Rauf Denktaş’ın yoğun bakımdaki son anlarında en son kızıyla konuştuğunu ve Rumca konuştuğunu aktardı.
 
Denktaş’ın, Rumca bir şeyler söylediğini, ”Rumca anlamıyorum baba, ıngilizce ya da Türkçe konuş” dediğini anlatan kızı Ender Vangöl, babasının, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile diğer Rum liderler için, ‘Söyle kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir’ dedi ve ‘Hristofyas’ diye bağırdı” ifadesini kullandı.
 
Kıbrıs Türk gazeteleri: Bir tarih göçtü


Kıbrıs Türk yönetimi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Denktaş’ın vefatına ilişkin “Kıbrıs Türkü liderini kaybetti. Bu bir gerçektir” dedi.
 
Kıbrıslı Türk gazetelerinde ise Eroğlu’nun “Bir tarih daha göçtü” sözü yankı buldu.
 
Haberdar gazetesi, “Atamız’ı kaybettik” manşetiyle çıkarken, Kıbrıs ve Havadis gazeteleri ise Denktaş’ın ölümünü “Bir tarih göçtü” başlığıyla duyurdular.
 
Kıbrıslı Türk gazetesi Afrika, “Denktaş öldü” manşetiyle, Volkan ve Vatan gazeteleri ise “Türk ulusunun başı sağ olsun” manşetleriyle çıktı.
 
Kıbrıslı Rum gazetelerinden sert ifadeler
Rum gazetelerinin ise, Denktaş’ın ölümünü sert ifadelerle duyurduğu bildirildi.
 
CNN Türk’ün haberine göre, Alişia gazetesi, “Birçok cinayet işleyen terör örgütü TMT’nin kurucusuydu” dedi.
 
Filelefşeros gazetesi “Kıbrıs’taki işgal’in lideri Rauf Denktaş öldü” ifadesini kullanırken, Haravgi gazetesi ise Denktaş’ın ölümünü iç sayfada “Denktaş öldü” başlığıyla verdi.
 
KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenazesi, 17 Ocak Salı günü kaldırılacak.
 
Denktaş, ailesinin istediği yere devlet töreniyle gömülecek.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz