Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Demokrasi de Aynı Oranda Geriledi…..

19 Aralık 2011 Pazartesi, 15:06
Demokrasi de Aynı Oranda Geriledi…..

Feyzioğlu; “ Getirilen ıleri demokrasi ile Avrupa ve ABD’den çok daha ileride olan Yüksek kadın hâkim sayımız 4 ay gibi bir sürede % 3’e düşmüş ve maalesef aynı oranda demokrasimiz de gerilemiştir.”
 
 
 
 
Atatürkçü Düşünce Derneği  Hatay ıl Başkanı Kezban Kuran Anemon Otel’de gerçekleşen ”Nasıl Bir Demokrasi” adlı Panel’de yaptığı açılış konuşmasında Atatürkçü Düşünce olarak yalnız ve güçsüz bırakılmaya çalışıldıklarını ama Atatürkçü düşüncenin durdurulamayacağını söyledi.
 
 
Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, ADD tarafından 45.’si düzenlen ”Nasıl Bir Demokrasi” adlı panelde yaptığı konuşmada, demokrasi gibi önemli bir konunun halk tarafından özümsenmesi ve halkın bu konuda bilinçlendirilmesi için bu tür toplantıların daha sık yapılması gerektiğini söyledi.
 
 
Yeni anayasası’nı, cumhurbaşkanı’nı veya Kendisini yönetecek idarecileri seçmek üzere sandığa giden seçmenlerin aynı zamanda özgürlük mü veya ıstikrar mı?- Demokrasi mi- ileri demokrasi mi? Seçimini de yapmak zorunda bırakıldığını dile getiren Feyzioğlu; “fakat demokrasi diye gittiğimiz sandıkta, demokrasiyi neye göre seçeceğimizi bilmiyoruz” dedi.     
 
 
Feyzioğlu bir ülkede demokrasi’nin varlığını gösteren en önemli kriterlerden birinin o ülkede Kadın’a her alanda gösterilen “pozitif ayrımcılık” olduğunun altını çizerek, getirilen ileri demokrasi ile 12 Eylül 2010 yılında Türkiye’nin Yüksek kadın hakim sayısının yüzde 40 oranla Avrupa ve ABD’den daha ileri bir seviyede olduğunu, 4 ay sonra bugün ise bu oranın ciddi anlamda bir düşüş göstererek yüzde 3’e gerilediğini kaydetti.
 
Ankara Barosu olarak ”Gelincik Projesi” ile en kapsamlı hukuki destek programını faaliyete geçirdiklerini ve kadına pozitif ayrımcılığı desteklediklerini belirterek, proje kapsamında her aşamada şiddete maruz kalan kadınlara avukatlık desteği sağladıklarını söyledi.
Proje kapsamında, şiddete maruz kalan 8 bin kadının kendilerine başvurduğunu ifade eden Feyzioğlu, ”Bu kadınlardan yaklaşık binine avukatlık desteği, 600’e yakın kadını da kadın sığınma evlerine yerleştirdik. ıstatistiklere bakıldığında her 100 kadından 8’i şiddete maruz kalıyor ve son dönemde kadına şiddet yüzde bin 400 arttı” dedi. Etkinliğe ıskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Hatay Baro Başkanı Sinan Akgöl, CHP Merkez ılçe Başkanı Mevlüt Yeşildal, ADD Hatay şube Başkanı Kezban Kuran ve dernek üyeleri katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz