Demirtaş: Tek adamlığa karşı tüm ezilenlerden yana HDP var

12 Ağustos 2014 Salı, 01:29

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Diyarbakır’da oluşturulan seçim ofisi önünde değerlendiren Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, bir tarafta ötekileştirici bir dil, ırkçılık, mezhepçilik yaparak, kimlikleri mezhepleri meydanlarda yuhalatarak oy toplamaya çalışan bir adayın, bir tarafta da ise ilkeler uğruna taviz vermeden ısrarla bütün ezilenlere ulaşmaya çalışan bir çizginin yarıştığını söyledi.

Seçimler ile birlikte çizgilerin artık sarsılmaz bir şekilde bir çıkış yapmayı başardığını dile getiren Demirtaş, Türkiye’nin her yerinden oy ve destek aldıklarını kaydetti. Demirtaş çizgilerin önümüzdeki dönem Türkiye’nin temel siyasetini belirleyeceğini vurguladı. Irkçı mezhepçi çizginin iflas ettiğinin ortaya çıktığını söyleyen Demirtaş, “Halka ve halkların adayı olmaya, umudu büyütmeye aday tek çizgi ve tek ilkeler malzemesi bizim ortaya koyduğumuz sonuç olmuştur. Bu seçim bu umudun artık gerçekten de Türkiye’de kalıcı hale geleceğine dair herkeste bir heyecan yaratmıştır. Eminin ki bize oy vermeyi arzulayan nice milyonlar bu seçimde olmasa da bir sonraki seçimde oy vermeyi kararlaştırmıştır. Çünkü bu yürüyüş cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte artık bir sıçramaya dönüşmüş durumda” dedi.

Demirtaş, “Çalışmalarımız önemli bir çıkış yaratmış, önemli bir başarı yakalamıştır. Biz yeni bir başlangıca adım atmış olduk. Biz yeni bir başlangıca adım atmış olduk. Çizgimiz sarsılmaz bir çıkış yapmayı başarmıştır. Çatı da iflas etmiştir. Umudu büyütmeye aday tek çizgi biziz. Mücadele bizler açısından yeni yeni başlamıştır. Kimse korkmasın, despotizme, tek adamlığa karşı biz varız. HDP bütün ezilenlerin yanındadır.” dedi.

Elde edilen sonucu oran itibariyle değerlendiren Demirtaş, “Fakat şu hususa dikkat çekmek istiyorum ki sandıklar ilk başlarda büyük bir hızla açılıp sonuçlanırken, yaklaşık 40-45 dakikadır yüzde 98’de tıkınıp kalmıştır. Geriye kalan yüzde 2’lik sonuçlar bir türlü açılmıyor, sonuçlar bir türlü elimize ulaşmıyor. YSK’nin resmi sitesinde oy oranında şu anda yüzde 9.7 olarak görünmektedir. Halen açılmayan yüzde 10 civarın bir sandık resmi olarak YSK’nin sonuçlarına yansımamıştır” diye konuştu.

Birçok yerde hile ve şaibe iddiasının olduğunu söyleyen Demirtaş, her yerden bu konuda kendilerine şikayetlerin geldiğinin altını çizdi. Demirtaş durumun takipçisi olduklarını ve gerekli yerlere itirazlarını yapacaklarını dile getirdi.

Bu seçimlerde önlerindeki barajları ön yargıları ve engelleri kırmayı başardıklarını söyleyen Demirtaş, özellikle Kürt halkının bu dönemde vermiş olduğu güçlü desteğin kendileri için onur verici olduğunu kaydetti. Kürt halkının Türkiye’nin bütün ezilenlerine elini uzattığını belirten Demirtaş, ülkenin dört bir yanında uzatmış oldukları elin tutulmasının ve seslerine cevap verilmiş olmasının kendilerini umutlandırdığını ve geleceğe dair artık yeni, özgür, adil ve eşit bir yaşamı örmeleri konusunda herkeste heyecan yarattığını dile getirdi. Özellikle Türkiye’nin işçi, emekçi ve yoksul kesiminin bu seçim ile birlikte yeniden siyaset sahnesine girdiğini söyleyen Demirtaş, kadınların bu seçimler ile birlikte Türkiye siyasetine damga vurduğunu ve eşit yaşam arayışının bu seçimler ile birlikte son derece görünür hale gelmesine katkı sunduğunu ifade etti.

Demirtaş son olarak seçim çalışmalarında emeği geçenlere de teşekkürlerini sundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz