Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Demirci Esnafı Can Çekişiyor…

20 Şubat 2012 Pazartesi, 17:25
Demirci Esnafı Can Çekişiyor…

Antakya Demirciler ve Bıçakçılar Odası Başkanı Fahreddin Kelahmetoğlu, mesleklerinin her geçen gün yok olduğunu belirtti.
 
 
 
Kelahmetoğlu yaptığı açıklamada, odalarına 11 sıcak demirci ile 5 bıçakçının kayıtlı olduğunu bildirerek, önceki yıllarda Antakya’da çalışan yaklaşık 150 demirci ve bıçakçı olduğunu söyledi.
 
 
 
 
Mesleklerine sahip çıkılmaması halinde 5 yıla kadar mesleğin yok olacağını vurgulayan Kelahmetoğlu, el emeği ve göz nuru olan mesleklerin yok olmasını üzülerek seyrettiklerini ifade etti.
 
 
 
 
Teknolojinin her geçen gün geliştiğini anlatan Kelahmetoğlu, şöyle konuştu:
 
 
 
“Teknolojik gelişmelerle mesleğimiz maalesef yok olmakla karşı karşıya kaldı. Mesleğimiz her geçen gün yok oluyor. Sahip çıkılmazsa 5 yıla kadar bu işi yapacak kimse kalmayacak.
 
 
 
 
Zaten işimiz bugüne kadar babadan oğula gelmiş durumda. ışimiz birazda güce dayalı olduğu için şimdiki gençlerimiz tarafından tercih edilmez oldu. Bizler burada daha çok tarım aletleri, kunduracı, kaporta, inşaat demiri ve kalıpçı takımı yapıyoruz. Ama buralarda da artık teknolojik aletlerin kullanılmaya başlanması zaten kötü durumda olan işlerimizi daha da güç hale getirdi” Kelahmetoğlu, Avrupa ülkelerinde el işleriyle uğraşan mesleklerin devamının sağlanması için destek verildiğini, bunun Türkiye’de de olması gerektiğini kaydederek, mesleklerinin ayakta kalması için devletin teşvik sağlaması, vergi indirimi ve sıfır faizli kredilerin verilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
 
 
 
 
“Bizler Antakya’da sadece festivallerde ve Hatay günlerinde hatırlanmak istemiyoruz” diyen Kelahmetoğlu, mesleğin devam etmesi için destek verilmesi gerektiğini bildirdi. Kelahmetoğlu, Antakya Demirciler ve Bıçakçılar Odası olarak Avrupa Birliği (AB) fonlarından faydalanarak mesleklerinin daha iyi duruma gelmesi için uğraş verdiğini ama maddi imkânsızlıklar nedeniyle proje dahi hazırlayamadıklarını sözlerine ekledi. AA
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz