Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Defneyi Dünya Tanıyacak….

12 Ekim 2011 Çarşamba, 09:49
Defneyi Dünya Tanıyacak….

Valilik öncülüğünde, Mustafa Kemal üniversitesi, Antakya Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Ticaret Borsası, Defne Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği, Ziraat Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB)’un yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü ve derneğin desteğiyle gerçekleşen festivalde, kentte yoğun olarak bulunan ve önemli bir gelir kaynağı olan defneye dikkat çekmeye çalışacaklarını kaydetti.

 

 Defnenin de aralarında bulunduğu 14 ürünün tescilini alabilmek için çalışma başlatıldığını, ifade eden Lekesiz, festivallerin bir ilin, bölgenin sahip olduğu değerleri tanıtmak, bilinirliğini arttırmak açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.Hatay’da gayri safi milli hâsılaya 40 milyon lira katkısı olan defnenin şehrimizde doğal olarak yetiştiğini vurgulayan Lekesiz, ” doğada doğal olarak yetişen defneye, insan emeğini de ekleyerek alınan verimi daha da arttıracağız. Kentte toplanan defne Türkiye ihtiyacının yüzde 25’ini oluşturuyor.

 

 

Hatay’ın 45 köyünde defne hasadı yapılıyor. Ancak bu sayıyı 90’a hatta 100’e çıkarabiliriz. çünkü Hatay’da bu potansiyel var. Düzenleyeceğimiz festivalle, önemli bir gelir kaynağı olan ve 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayan defnenin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı için çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Berlin’de yılda 50, Barselona’da 19, Londra’da 7 büyük festivalin düzenlendiğini belirten Lekesiz, Hatay’ı da renklendirmek, tanıtımına katkı sağlayabilmek için festival yapılabilecek çok sayıda unsurun bulunduğunu ve bunların da değerlendirmeye alınarak, gelecekte farklı festivaller de düzenlenebileceğini söyledi.

 

Lekesiz, 14 Ekim Cuma günü Atatürk anıtı’na çelenk koyma töreni ile başlayacak festival kapsamında, defne ile uğraşan çiftçi, üreticiler ve vatandaşların yer alacağı yürüyüş, ”Defne ve Apollon Efsanesi” tiyatrosunun yanı sıra Türk ve yabancı halk dansları topluluklarının gösterileri, defne hasadı, fidan dikimi, defile, yemek yarışması gibi etkinliklerin de yer alacağını ayrıca festivalde Azerbaycan, Kırgızistan, Tataristan gibi ülkelerden 141 kişilik bir misafir grubun Hatay’a geleceğini ve çeşitli gösteriler sunacağını ifade etti.

Lekesiz, festivalin son gününde ise Murat Kekilli’nin DSı Parkı’nda bir konser vereceğini söyledi. Vali Yardımcısı şahin Bayhan katılımcılara festival programı hakkında ayrıntılı bilgi verdi.Toplantıya, MKü Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ıl Müdürü Bestami Zabun, Antakya Orman ışletme Müdürü Mehmet Harbi, Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz