Defne’de 2.kadın derneği açıldı…

10 Mart 2015 Salı, 11:25
Defne’de 2.kadın derneği açıldı…

Defne Belediyesi tarafından ilki geçtiğimiz Aralık ayında Sümerler Mahallesi’nde açılan Defne Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Evi’nin 2.si Akdeniz Mahallesinde açıldı.
8 Mart Dünya Kadınlar Gününde gerçekleşen açılışta Defne Belediyesi Başkan Vekili de bir kadın idi. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’ın Başkan Vekili olarak atadığı Vildan Gezgin’in katıldığı açılışta ayrıca Defne Belediyesi Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ve Belediye personeli de yer aldı. Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl de açılışa katılan isimler arasındaydı.
Akdeniz Mahallesi Kadın Kültür Sanat Evi’nin açılışında ilk konuşmayı Halk Eğitim Merkezi eğitmenlerinden Seda Mazmanoğlu yaptı. Seda Mazmanoğlu konuşmasında Defne Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Evlerinin açılmasının kadının üretkenliğini arttırması, özgüven kazanması ve ekonomik anlamda da kadına fayda sağlaması açısından önemini vurguladı ve “Aydın fikirleriyle bizlere şevk veren Defne Belediye Başkanımız Dr. İbrahim Yaman’a çalışmalarımızda bizleri desteklediği için teşekkür ediyoruz. Ayrıca kadına duyduğu saygıdan ötürü Sayın Vildan Gezgin’i Başkan Vekili olarak atamasını da takdirle karşılıyoruz.”dedi.
Defne Belediye Başkan Vekili Vildan Gezgin ise yaptığı açılış konuşmasına Abdullah Cömert’i anarak başladı. Vildan Gezgin, “8 Mart aynı zamanda Gezi şehitlerimizden Abdullah Cömert’in doğum günü. Onu da maalesef şiddete şehit verdik. Şehidimize rahmet, ailesine sabır diliyorum, toplumumuzun başı sağ olsun.”şeklinde başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, uluslar arası alanda kutlanan ancak ülkemizde son zamanlarda yaşanan üzücü hadiselerden sonra daha da önem kazanan bir gün. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlamadan çok hassasiyetle anma ve kadına yönelik şiddeti ve cinayetleri lanetlemekle geçiriyoruz. Ancak asıl unutmamız gereken şey şiddeti uygulayanları biz kadınların yetiştirdiğidir.
Gelecek nesillerin mimarı olan kadınlarımızın siyasal, sosyal ve kültürel alanda daha çok söz sahibi olması çok önemlidir. Bu doğrultuda Defne Belediyesi, kadınlara yönelik yapılan yatırımların aslında toplum için olduğu bilinciyle 2.Kadın Kültür ve Sanat Evi’ni açmış bulunuyor. Mutluluğun, başarının kahramanı tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.”dedi.
Konuşmaların ardından kurdele kesme töreni Defne Belediye Başkan Vekili Vildan Gezgin, Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl, CHP Defne İlçe Örgütü Başkanı Mehmet Gönenç tarafından yapıldı. Açılışı yapılan Akdeniz Kadın Kültür ve Sanat Evi’nde kadınlar tarafından yapılan ürünler sergilendi. Defne Belediyesi’nin kadınların istihdamına yönelik mesleki eğitim kurslarının verilmesine olanak tanımak amacıyla açtığı kültür sanat evlerinde kurslar, Halk Eğitim Merkezi eğitmenlerince veriliyor.
Defne Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında 7 Mart Cumartesi günü Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ‘Serbest Kadın Kürsüsü’ etkinliğine de yine Defne Belediye Başkan Vekili Vildan Gezgin ile katıldı. Etkinliğe ayrıca Defne Belediye Başkan Yardımcısı Girne Mansuroğlu ve meclis üyeleri katıldı. Sümerler Mahallesi Semt Pazarı yanında gerçekleşen etkinliğe kadınlar yoğun katılım gösterdi.
Defne Belediye Başkan Vekili Vildan Gezgin ‘Serbest Kadın Kürsüsü’ etkinliğinde kadın sorunlarına değindi ve Defne Kent Konseyi Kadın Meclisine ve etkinlikte emeği geçenlere böyle bir kürsü oluşturarak kadınların taleplerini dile getirebilmelerine olanak sağladıkları için teşekkür etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz