Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Defne üretiminde açık ara öndeyiz…

07 Mart 2013 Perşembe, 23:10
Defne üretiminde açık ara öndeyiz…

ılimiz Hatay, Türkiye’de defne üretiminde birinci sıraya açık ara oturarak, dünya üretiminin yüzde 9’na yakınını tek başına karşılıyor. Toplam 28 adet firmanın defne sektöründe faaliyet gösterdiği Hatay ilinin yıldızı giderek parlıyor.
 
 
Geçtiğimiz yıl defne üretiminden 40 milyon lira gelir elde eden Hatay çiftçisi bu rakamı 100 milyon liraya çıkarmak için çaba gösteriyor. Toplam 7 bin 500 kişiye istihdam yaratan defne ve defne ürünlerini son dönemlerde önemseyen Hatay Valiliği ise yıllık geliri 120 milyon liraya çıkarmak için çalışma başlattı. Bu konuya verdiği önemi açık bir şekilde dillendiren Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, yıllık 120 milyon lira gelir hedefine varmak için “Hatay Defne Envanteri ve üretim Planlaması” ile “Hatay ıli Defne, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektörü, Küçük ve Orta ölçekli Sanayi ve Ticaret ışletmeleri Envanteri” adı altında çalışma yaptı ve söz konusu çalışmayı kitaplaştırdı..
 
 
Valiliğin yaptığı çalışma sonrası ilimiz Hatay’da defne sektöründe faaliyet gösteren firma sayısının 28 olduğu ortaya çıktı. Bu firmaların 12 tanesi sabun üretimi, 5 tanesi yağ üretimi, 4 tanesi kozmetik üretim, 2 tanesi ihracat, 2 tanesi yaprak işleme, 2 tanesi Tıbbi aromatik bitki ve baharat üretimi, 1 tanesi de pazarlama faaliyetlerinde bulunuyor. 28 firmanın yaptığı üretimin % 43’ü sabun, % 18’i yağ üretimi, % 14’ü kozmetik, % 7’si yaprak işleme, % 7’si ihracat, % 4’ü pazarlama ve % 7’si de Tıbbi aromatik bitki ve baharat olarak gerçekleştiği öğrenildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz