Defne pis kokudan perişan durumda…

17 Ekim 2017 Salı, 22:58

Defne ilçesi sınırları içerisinde Turunçlu’da yer alan arıtma tesisi yaydığı pis koku nedeniyle Hatay’ın kanayan yarası olma özelliğini koruyor…  Gerek Kapasitesi gerekse de teknolojisiyle çağın gerisinde kalan Turunçlu Arıtma Tesisi bir türlü modernize edilemedi. Ağırlıklı olarak etrafındaki yerleşim birimlerini olumsuz etkileyen arıtma tesisi, neredeyse Defne Halkının tamamını perişan etmiş durumda…

Mevcut pis suyu arıtmaya kapasitesi yetmediği için halkı pis kokuya boğan arıtma tesisine şimdilerde yeni döşenen pis su kanallarıyla Asi Nehri Köprü Başı pis suları da katılınca, mevcut durum içerisinden çıkılmaz daha da korkunç bir hal aldı. Köprü Başını Pis kokudan kurtarmayı amaçlayan proje adeta Defne Halkının pis koku ızdırabını ikiye katladı…  Uygulamayla Şehir Meydanı’ndaki kokudan kurtulmak amacıyla koku resmen Turunçlu’ ya taşındı…

Pis kokuyu sürekli Defne Belediyesi’ne şikâyet konusu yapan vatandaşlar; konuyla ilgili çözümün Hatay Büyük Şehir Belediyesi’ de olduğu; Defne İlçesi’nin tam ortasındaki yerleşim alanlarıyla içiçe olan Arıtma Tesisi’nin tüm yetki ve sorumluluğunun Büyük Şehire ait olduğu bilgisiyle karşılaşıyorlar…

Tam da bu noktada Defne halkına bu pis koku eziyetinin Büyük Şehir eliyle yapıldığı gerçeği ortaya çıkıyor. Şimdi Halk soruyor… Defne’yi kim kurtaracak?..

Yaşananlarla ilgili vatandaşların şikâyetleri haber merkezimize ulaşırken konuya ilişkin tarafımıza ulaşan çarpıcı iddiaları ve çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Defne Beldesi çevre sakinleri;

“1-Arıtma Tesisi teknolojik ömrünü doldurmuştur. Şehir merkezinde olması sebebiyle kısa vadede teknolojisi, filtresi yenilense de biran önce şehir dışına taşınması zorunludur.

2-Hiçkimsenin Halka bu eziyeti çektirmeye hakkı yok!.. Arıtma Tesisinden yayılan pis kokular her yaştan herkesin sağlığını olumsuz etkilerken, özellikle yaşlı, çocuk ve astım hastaları pis koku karşısında nefes alamaz hale gelmektedir.

3- Bürokratik sorunlar nedeniyle çözümün geciktiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’tan Arıtma Tesisi’ nin faaliyetlerine ‘bürokratik sorunlar’ çözülene kadar ara vermesini rica ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundular.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz