Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Defne A. adayları anlaştı…

09 Ekim 2013 Çarşamba, 11:11
Defne A. adayları anlaştı…

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Defne ılçesi’nin 10 aday adayının, aday belirleme yöntemi üzerinde anlaştıkları öğrenildi.
 
Edinilen bilgiye göre, 10 aday adayı partililerin katılımıyla yapılacak eğilim yoklamasında, her üyenin en az 3, en fazla 5 aday adayına oy vermesi fikri kabul görürken, daha sonra en çok oy alan 3 aday adayının da kamuoyu yoklaması yapılmak suretiyle CHP Defne adayının belirlenmesi fikrinin benimsendiği kaydedildi.
 
10 aday adayının; aday belirleme yöntemi şeklini Genel merkeze sunarken, Genel Merkezin onayından sonra yol haritasının belirleneceği edinilen bilgiler arasında yer aldı.
CHP’den Defne Belediyesi Başkanlığı için aday adaylıklarını açıklayan 6 aday adayı Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)’nde aday belirleme yöntemleri ile ilgili ortak bir bildiri yayınladılar.
 
CHP’den Defne Belediye Başkanlığı için daha önce aday adaylıklarını açıklayan Dr. ıbrahim Yaman, Dr. Selim Matkap, Subaşı Belediye Başkanı Selahattin Atahan, Diş Hekimi Mehmet Güzelyurt ve işadamı Akın Parlakyıldız, Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC)’de düzenledikleri basın toplantısı ile partilerinin aday belirleme yöntemi ile ilgili ortak bir bildiri yayınladılar.
 
Raporlar genel merkeze iletildi
 
Aday belirleme yöntemi hakkında yapılan çalışmaların rapor haline getirilerek CHP Genel Merkezi’ne gönderdiklerini açıklayan CHP Defne Belediye Başkan aday adayı Dr. Selim Matkap; “CHP Hatay ıl Başkanlığının adayların nasıl belirlenmesi gerektiği yönünde almış olduğu karar var. Bizler aday adayları olarak bunları genel merkeze ilettik. Aday adayları arkadaşlarımızın bir önerisi var. Bu öneriler parti içerisinde tartışılsın istedik. Yaptığımız çalışmalarda aday adayları olarak hazırladığımız belediye başkan aday adaylarının nasıl belirlenmesi gerektiği konusunda tutanağı CHP Defne Belediye başkan aday adayları olarak imza altına alarak genel merkeze ilettik.” dedi.
 
Bölge halkının da fikri önemli
 
Aday belirleme çalışmalarında ıl başkanlığının aday belirleme yönteminin yanı sıra bölge halkının da fikrinin alınması gerektiğini söyleyen CHP Defne Belediye Başkan aday adayı Akın Parlakyıldız; “Bizler aday adayı olarak ıl başkanlığı ve teşkilatın yaptığı aday belirleme çalışmalarının yanı sıra halkında fikrinin alınması gerektiği önerisini iletiyoruz. Başka yöntemlerde belirlenebilir. Bizler aday adayları olarak genel merkeze sunduğumuz raporun tartışılmasını istiyoruz. Aday adaylarının da bir önerisi olduğunu ve tartışılması gerektiğini söylemek istiyorum.” dedi.
 
Parti içi demokrasi şart
 
CHP Defne Belediye başkan aday adayları tarafından imzalanarak hazırlanan bildiri’de şu görüşlere yer veriliyor; “Yeni Büyükşehir Belediye kanunuyla birlikte ihdas edilen Defne ilçesi, sol ve sosyal demokrat seçmenin yoğun bulunduğu, CHP’nin yer yer yüzde 90’ın üzerinde oy aldığı, politik özelliği oldukça yüksek bir ilçemizdir.

 

Yeni oluşturulan bu ilçenin gerek ihtiyaçları gerekse eksiklerinden dolayı nitelikli ve halk nezdinde büyük oranda kabul gören yöneticilere teslim edilmesi düşüncesiyle parti içi demokrasi kanallarının açılması ve üyelerimizin temsilde yer alması hepimizin ortak talebidir.”
 
Seçimi sadece üyeler yapmamalı
 
“Ancak her üyenin sadece birer aday adayı seçeneğini tercih ederek oy kullanması durumunda halkın beklentilerine cevap verebilecek en çok kabul gören kişi değil, en iyi taktiği uygulayan ve kendi içinde örgütlü grubun adayının birinci çıkma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. çünkü 4 bin’e yakın üyenin birer aday adayı seçeneğini tercih ederek oy kullanacağı ve 14 aday adayının olduğu bir ortamda, katılım oranının hesaba katılmasıyla birlikte 300 veya 400 arasında oy alacak bir aday adayının birinci çıkma olalısılığı vardır.”
 
Bu durum sıkıntı yaratabilir
 
“Buda demokratik temsil açısından 150 bin insanın yaşadığı Defne ilçesinde ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir duruma sebep olabilir. Bu handikapların aşılmasına yönelik uygulanabilecek en sağlıklı yöntem, Genel Başkan Yardımcımız Gökhan Günaydın’ın Hatay ziyaretinde tanıttığı, her üyenin en az 3 en çok 5 aday adayı seçeneğini tercih ederek oy kullanması sonucu ilk 3 sırayı paylaşan aday adayının, genel merkezimiz tarafından kamuoyu araştırmasına veya anket çalışmasına tabi tutulması yönetimidir. Böyle bir yöntemle ilk 3 sıraya girebilecek aday adaylarının Bin 500’ün üzerinde oy alması gerekecek, buda temsildeki sıkıntıları azaltacaktır.”
 
üyeler birden fazla adaya oy vermeli
 
“üyelerimiz birbirinden değerli 14 aday adayı içerisinden tek tercih yapmaktan kurtulacak, başarılı olabileceğine inandığı birden çok aday adayı üzerinde de tercihte bulunarak, daha demokratik bir ortamın yaratılmasa katkı sağlayacaktır. Bazı kişi ve grupların etkisinde olduğu iddia edilen üyeler, sözde etkisi altında olduğu kişilerin dışında da tercihte bulunacağı için bu suçlamalarda ortadan kalmış olacaktır. Bu yöntem aynı zamanda aday adaylarının elele, omuz omuza bir seçim kampanyası yürütülmesini sağlayacak, kırgınlıkların, küskünlüklerin ve gruplaşmaların önüne geçecektir.”
 
Diğer partilerin baş göstermesi önlenir
 
“Uygulanacak bu yöntemle belirlenecek adayın, halkın genel kabul gördüğü ve geriye kalan aday adaylarının da seve seve destekleyeceği birinin olacağı kesindir. Bu yöntemle aday belirlenmesi, Defne ilçemizde başka partilerin varlık göstermesi mümkün olmayacak ve büyük ihtimalle firesiz bütün belediye meclis üyeleri CHP bünyesinden çıkacağı gibi Büyükşehir Belediye Başkan Adayımıza giden oylar da bölünmeyecektir.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz