Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Davutoğlu Hatay’daydı…

16 Haziran 2011 Perşembe, 09:41
Davutoğlu Hatay’daydı…

ışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin durumunu yerinde görmek için dün öğlen saatlerinde Hatay’a geldi.
 
 
Suriyeli misafirlerin durumunu yerinde görerek temaslarda bulunanan Davutoğlu’na Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ve Afet Koordinasyon Merkezi yetkilileri eşlik etti.
 
 
Bu ziyaret, dün Ankara’ya gelerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek olan Suriye Devlet Başkanı’nın özel Temsilcisi Hasan Türkmani ile temas öncesi durumu yerinde görerek bilgi almak amacı taşıyor.
 
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki olaylardan kaçarak Hatay’ın Yayladağ ilçesi yakınında, Suriye’nin Harapgöz köyü sınırı bölgesinde bekleyen Suriyeli vatandaşları ziyaret etti.
 
 
Davutoğlu, bir süre Suriyelilerle konuştuktan sonra Yayladağ ilçesinde bulunan eski Tekel fabrikasında oluşturulan geçici çadır kentte incelemelerde bulundu. Bakan Davutoğlu ayrıca, çadır kentteki hastanede bulunan yaralıları ziyaret ederek, yetkililerden yaralıların durumlarıyla ilgili bilgi aldı.
 
 
BAZI SURıYELıLER KENDı ıSTEğıYLE DöNDü
 
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamada, Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçeleriyle Boynuyoğun Köyü mera alanında kurulan çadır kentlerde bin 921’i erkek, 2 bin 132’si kadın ve 4 bin 368’i çocuk olmak üzere toplam 8 bin 421 Suriye vatandaşının bulunduğu belirtildi.
 
 
Bu kişilerin 5 bin 142’sinin Altınözü, 3 bin 206’sının Yayladağı ilçesinde kurulan çadır alanlarda kaldığı, 73’ünün ise hastanede tedavi edildiği belirtilen açıklamada, kurulan bin 231 çadırdan 285’inin Yayladağı, 256’sının Altınözü, 150’sinin Reyhanlı ilçelerinde, 540’ının ise Boynuyoğun köyü mera alanında bulunduğu ifade edildi.
 
 
Açıklamada, 14 Haziran’da gece boyunca Türkiye’ye giriş yapanlardan 521’inin kendi istekleriyle Suriye’ye geri döndüğü, bu süre içinde 395 Suriye vatandaşının ise Türkiye’ye kabul edildiği belirtildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz