Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Cumhuriyetin 86. Yıldönümünü kutluyoruz

29 Ekim 2009 Perşembe, 12:13
Cumhuriyetin 86. Yıldönümünü kutluyoruz

Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir Aydınlanma Devrimi’dir. 29 Ekim, bir doğuşun, bir devrimin yıldönümüdür. 
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk “Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve biçimi ile uygar bir toplum haline ulaştırmaktır. Devrimimizin temel ilkesi budur” sözüyle, Türk Devrimi’nin çerçevesini ortaya koymuştur.
Anayasamızda, Cumhuriyet’in nitelikleri sayılmış, bu niteliklerin değiştirilemeyeceği ve değiştirilmesinin önerilemeyeceği belirtilmiş, Türk Ulusu’nun bağımsızlığını ve birliğini, ülkenin bölünmez bütünlüğünü, Cumhuriyet’i ve demokrasiyi korumak, devlet’in temel amaç ve görevleri arasında sayılmıştır.
Toplumların rejimini koruma güdüsü, kurallarına yansımıştır. Ulusumuzu demokrasi, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler gibi evrensel değerlerle buluşturan Cumhuriyet yönetimi, köklü değişim sürecinin temeline laiklik ilkesini yerleştirmiştir. Laiklik, Türkiye Cumhuriyeti’ nin yeniliklere açık, aklı ve bilimi ön plana çıkaran en temel niteliğidir.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetin 86. Yıldönümünü kutluyor, Hatay halkının Cumhuriyet coşkusuna ortak olduğumuzu ifade ediyoruz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz