Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Cumhuriyet Etkinliğine Katılım Fazlaydı…

30 Ekim 2013 Çarşamba, 10:35
Cumhuriyet Etkinliğine Katılım Fazlaydı…

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitim-ış Sendikası ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ortaklaşa düzenlediği Cumhuriyet etkinliğine ıP ve TGB üyelerinin yanında çok sayıda vatandaş destek verdi.
 
ADD binası önünde toplanarak yürüyüşe geçen üyelere güzergâh üzerinde CHP’li üyeler, daha sonra Eğitim-ış üyeleri katılarak Polisin gösterdiği güzergâh üzerinden yürüyerek Atatürk Anıtı’na ulaştılar. Atatürk Anıtındaki konuşma öncesinde ıP ve TGB’li üyeler de kutlamalara katılım gösterdi.
 
ADD ve CHP çelenklerinin Ata’ya sunulmasının ardından saygı duruşu ve ıstiklal marşı hep bir ağızdan coşkuyla okundu.
 
Katılımcılar adına açıklamayı okuyan ADD Hatay şube Başkanı Kezban Kuran, “Emperyalist güçler yediği tokatların acısını unutamamıştır ve o gün bugündür, yerli işbirlikçileri aracılığıyla “bu ulustan” o tokatların acısını çıkarmaya çalışmaktadırlar” diyerek şu soruları yöneltti:
 
“Bu yerli işbirlikçiler, ulusal bayram günlerimizdeki kutlamaları yasaklamadı mı? Demokrasi paketi diye andımızı kaldırıp bu ülkenin ve Cumhuriyetin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini ve resmini okul köşelerinden ve sitelerinden kaldırmadılar mı? Söz de Kürt açılımı diye Oslo’da ve ımralı da terör örgütüyle aynı masaraya oturup pazarlık yapmadılar mı?
 
Ana dilde eğitim diyerek şimdilik özel okullarda Türkçe haricinde farklı dil öğretimini serbest bırakıp ülkemizin bölünme sürecini hızlandırmadılar mı?”
 
Kuran konuşmasında, her kanalda bir yobaz, her kanalda bir liboş, her kanalda bir Cumhuriyet düşmanlığı ve her kanalda aydın ihanet! Genç kuşaklara diğer ülkelere bağımlılığı, cemaatçiliği, bölücülüğü, Türk kavramına, Cumhuriyet ve Atatürk’e düşmanlığı öğretmeye ve Cumhuriyet’e düşman militan kitleler yetiştirilmeye çalışıldığına dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Bu çevrelerce Atatürk, bir din düşmanı olarak gösterilmekte ve laiklik dinsizlik olarak anlatılmaktadır. Laik demokratik Cumhuriyet rejimi, “bir küfür rejimi”, “Bir şirk düzeni” olarak tanıtılmakta, bu düzeni ortadan kaldırmak için savaşmanın yani “Cihat”ın farz olduğu Allah’ın emri olduğu ifade edilmektedir.
 
Oysaki Atatürk, yokluk ve yoksulluk içinde savaş yorgunu bir ulusla önce emperyalizmi, onun yerli işbirlikçilerini ve ihanet basınının dize getirmiş sonrada cehalet yobazlık ve gerilikle savaşmış bir liderdir. O, Lozan’ı bir türlü sindiremeyen emperyalistlere, el etek öpülen şeyhlere ve hurafelere kafa tutarak, çağdaş bir Cumhuriyet kurmuştur.
 
Dün ıngiliz emperyalizmine uşaklık yapanlar, bugün Amerikan emperyalizmine uşaklık ediyor. Dün Mustafa Kemal’in idam fermanı karşısında zil takıp oynayanlar, bugün Ergenekon yiğitlerine verilen ağırlaştırılmış müebbet habip cezalarını karşısında zil takıp oynuyorlar.
 
Elinde kalemden başla silah bulunmayan gazetecilerimiz, aydınlarımız ve bu devlete yıllarca hizmet etmiş Türk subayların en ağır hapis cezalarına çarptırılırken, sürekli insan hakları ve özgürlük naraları atan sözde aydınlar yüreğimizi sızlanmıyor mu?
 
Toprağımızın her karesi şehit doluyken ne Mustafa Kemalden ve eserlerinden, nede Cumhuriyetten ve ulusal bağımsızlığımızdan vazgeçeriz. Bize bunu unutturmaya çalışıyorlar ama kim olduğumuzu,. Nelere muktedir olduğumuzu, neler yapabileceğimizi unutturamayacaklar. çünkü biz koskoca bir Türk milletiyiz, destanlar yazdık gerekirse yine yazarız.
 
Ey emperyalistler ve yerli işbirlikçileri, bilensiniz ki, ne sandığınız kadar çoksunuz, nede biz sandığınız kadar azız.
 
Atatürk ve O’nun en büyük esirimdir dediği Cumhuriyet sevdamız, O’nun ilke ve devrimlerinden ilham ve güç alarak daha da büyüyecek, kalbimiz attığı, damarlarımızdaki asil kanımız aktığı sürece Al yıldızlı bayrağımız göklerde dalgalanmaya ve Cumhuriyetimiz sonsuza kadar yaşamaya devam edecektir.
 
Yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti.”
 
Etkinliğe CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, CHP ıl Başkanı Servet Mullaoğlu, Antakya Merkez ılçe Başkanı Mevlüt Yeşildağ, CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları, bazı belde belediye başkanları ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz