Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Çözüm ıstihdamı Arttırmak…

17 Şubat 2012 Cuma, 08:47
Çözüm ıstihdamı Arttırmak…

OSB’lere yatırımın da çeşitli teşvik unsurlarıyla çekici hale getirilmesi gerekmektedir.Hatay’da önümüzdeki yıllarda daha fazla patent, daha fazla faydalı model, daha fazla endüstriyel tasarım beklemek hayal olmayacaktır.  Açık denizde yol alan geminin kaptanı pusulasına bakar en istikrarlı yolu bulmaya çalışır. Yatırımcıda uzun yol yapan gemi kaptanlarına benzer, uzun vadeli istikrar arar üretimi de bu istikrar doğrultusunda planlar. Son yıllarda bu konuda ilimizde pek çok önemli atılımlar olmuştur.

 

 
ATB Başkanı ve TOBB Yöneticisi M. Ali Kuseyri Hatay’ın büyüme ve kalkınması ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Hatay’ın, huzurun, güvenin, istikrarın, dengenin ve hoşgörünün ili olduğunu söyledi.

 

  
Hatay’ın geleceği, Büyük Türkiye’nin 2023 vizyonu içindeki yerini alması için aynı anlayışla yola devam edilmesi gerektiğini ifade eden Kuseyri, “Hatay tarımın, sanayinin, turizmin ülke genelinde ve bölgede ağırlığını hissettirdiği bir ildir. Hatay merkezi çok güçlü, nüfusun ve ekonomik yapının dengeli dağıldığı, 12 ilçesi olan bir ildir. Aşırı göç olmadığı için büyük kentlerin sosyal problemlerini yaşamayan, huzurlu, sakin ve güvenli bir ildir. Elbette ki pek çok güzelliğin yanında belli sıkıntılarımızın, açmazlarımızın olduğunu bilmemize asıl olan avantaj ve dezavantajlarımızı iyi bilerek yola çıkmamız lazımdır.”dedi.
 
 

Hedef, Türkiye’nin En Gelişmiş 10 ıli Arasında Olmak
 
 
 
Hatay’ın, Türkiye’nin en gelişmiş 10 ili arasında olmayı hedeflemesi gerektiğini vurgulayan Kuseyri; Hatay’ın mevcut üretimi ve ekonomisindeki hızlı gelişme bu konuda büyük cesaret verdiğini, başta tarım olmak üzere sanayisi, turizmi, enerji potansiyeli ve coğrafi avantajları ile Hatay bu vizyonun taşıcısı olabilecek bir il olduğunu belirtti.
 
 
 

Kuseyri; tarımsal üretimde ön sıralarda oluşumuz özetle Hatay tarım yatırımları için Akdeniz Bölgesinin en cazip illerinden biri olduğunu ve bu konumunu güçlendirerek koruduğunu Belirterek Hatay’ın tarım konusunda ne kadar verimli olduğunu ve aynı zamanda ne kadar yol alınması gerektiğini de gösterdiğini söyledi.
 

 

 
önemli bir tarım kenti olmasının yanında Hatay’ın gelecekte sanayisi ile de adından söz ettireceğine inandığını belirten Kuseyri, “Hatay olarak önümüzdeki süreçte sanayi sektörünün hızlı gelişimine şahit olacağımıza inanıyorum. Altyapı yatırımlarının önemli mesafe kat etmesi, ulaşım ve lojistik konusunda ilimizi avantajlı hale getirmektedir.”şeklinde konuştu.
 
 

 Hatay’ın önümüzdeki dönemde en önemli önceliklerinden biriside dış ticaret yapısının güçlenmesi olduğunu ve konunun önemini de vurgulayan Kuseyri açıklamasına şöyle devam etti; “ Hatay olarak ihracat potansiyelimizin çok daha yukarılarda olduğunu düşünüyorum. ıhracatımızı arttırmak için daha çok işletmenin ihracat yapar hale getirilmesi, mevcut pazarlarda ürün çeşitlendirilmesi, rekabetçi olduğumuz sektörlerde yeni pazarlara girilmesi ve öncelikli pazarlara yönelik potansiyel arz eden sektörlerde üretimi teşvik etmemiz gerekmektedir.
 
 
  
 Kentimizin planlı sanayileşebilmesi ve işletmelerin öğrenen organizasyonlar olacağı ve birbirine öğretebileceği bir hava oluşturabilmesi için sanayinin OSB içine çekilmesi önemlidir. Ayrıca OSB’lere yatırımın da çeşitli teşvik unsurlarıyla çekici hale getirilmesi gerekmektedir. Hatay’da önümüzdeki yıllarda daha fazla patent, daha fazla faydalı model, daha fazla endüstriyel tasarım beklemek hayal olmayacaktır.  Açık denizde yol alan geminin kaptanı pusulasına bakar en istikrarlı yolu bulmaya çalışır. Yatırımcıda uzun yol yapan gemi kaptanlarına benzer, uzun vadeli istikrar arar üretimde bu istikrar doğrultusunda planlar.
 
 Son yıllarda bu konuda ilimizde pek çok önemli atılımlar olmuştur. Biz ne üretirsek üretelim, ister zeytinyağı, ister nar ekşisi, ister defneyaprağı marka odaklı çalışmak zorundayız. Bunun da yolu etkin bir kalite yönetimi, daha etkin bir tanıtım ve dağılım ağı olması lazımdır.”
 
 
 
 Hatay’ın gelişmiş şehirler arasında yarışa devam edebilmesi için Büyükşehir olması gerektiğine değinen Kuseyri; Ekonomisi gelişmiş, vergisini ödeyen, ülkenin gelişmesi için yatırım yapmaktan çekinmeyen Hatay daha fazla hizmet almak için mutlaka büyükşehir olmalıdır. Büyükşehirin daha çok kaynak, daha büyük yatırım ve daha yüksek yaşam standardı anlamına gelmektedir Planlamamızı mülki sınırlara göre yapabilecek olmamız bu süreçte ilimizin lehine olacaktır.” Dedi.
 
 
 
Hatay, Enerji üretimi Alanında da Güçlü Olmaya Adaydır
 
 
 
 
 
Enerji yatırımları son yıllarda ilimizde hızla yükselen bir değer olarak göze çarptığını kaydeden Kuseyri, Hatay Rüzgâr Elektrik Santral gücü Türkiye’de önemli bir yüzdeye sahip olduğunu, jeotermal enerjiyle de ülke de ön planda çıktığını Hatay’ın jeotermal potansiyeli sadece turizm alanında değil, aynı zamanda enerji üretimi alanında da güçlü olmaya aday olduğunu söyledi.
 
 
 
 
 
 
Ana Hedef, 2023 Yılında Dünyanın En çok Turist çeken ılk Beş ülkesinden Biri OlmaktırTürkiye’nin uzun vadeli turizm stratejisinin ana hedefi 2023 yılında dünyanın en çok turist çeken ve en fazla turizm geliri elde eden ilk beş ülkesinden biri olmak olduğunu ifade eden Kuseyri açıklamasına şöyle devam etti;
 
 
 
  
“Türkiye 2009 yılında turizm gelirleri bakımından 9.sırada, yabancı turist sayısı bakımından da 7.sırada yılı tamamlamıştır. Hatay olarak turizm pastasındaki yerimizi belirlemek durumundayız.Türkiye’de çok önemli bir yerde bulunan, doğal ve kültürel pek çok zenginliği bünyesinde barındıran, Türkiye’de ilk turizm hareketlerinin başladığı Hatay ilinin yerli turist açısından ilk sıralarda bulunmasına rağmen, yabancı turist açısından çok gerilerde olması üzücüdür.
 
 
 
 
 
Kuşkusuz bunun nedeni tesis yetersizliği ve yatırımcı eksikliğidir. ılimizin turizm alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunda kuşku yoktur. ılimizin alternatif turizm imkânlarını ve altyapı yatırımlarını artırarak, yakın gelecekte Hatay’ı alternatif turizm merkezi olması için çaba sarfetmeliyiz. Ekonomi demek her şey demektir. Yaşamak ve mutlu olmak için, insan varlığı için ne gerekliyse onların hepsi demektir. Tarım demektir, sanayi demektir, ticaret demektir, çalışma demektir. Antakya Ticaret Borsası ve şahsım olarak Hatay’ımızı bekleyen sorunlarının üstesinden gelip en iyi yerlere getirmek için elimizden gelen tüm desteği sonuna kadar vermeye devam edeceğiz.” Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz