Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Çözüm Aranıyor…

23 Aralık 2011 Cuma, 09:32
Çözüm Aranıyor…

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin Hatay Turizmine ve Esnafına etkilerinin ortadan kaldırılması için gerekli tedbirler ve çözüm önerileri oluşturmak amacıyla, Turizm Dernekleri ile ilimizde faaliyet gösteren Turizmciler Büyük Antakya Oteli’nde bir araya geldi.
 
 
 
Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, kentin turizmini ve esnafını yeniden canlandırmak için yeni pazarlar oluşturmak gerektiğini belirtti.
 
 
Büyük Antakya Oteli’nde düzenlenen toplantıya katılan Nacioğlu, turizm sektöründe faaliyet gösteren acentelerle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.
 
 
Hatay’ın yıllardır unutulduğunu, kaderine terk edildiğini vurgulayan Nacioğlu, son birkaç yıldır kentin tanıtımıyla ilgili çalışmalar yapıldığını ve uyuyan devin uyandırılması için gayret gösterildiğini söyledi. Havaalanının faaliyete geçmesinin kente güzellik ve katkı sağladığına dikkati çeken Nacioğlu, şöyle devam etti:
 
 
”Bu gelişmenin ardından Ortadoğu’daki bazı ülkelerle vizeler kalktı. Vizesiz geçiş uygulaması bizleri mutlu etmekle beraber iş adamlarımız da kollarını sıvayarak Hatay’a güzel tesisler kazandırdılar. Esnafımız yeni mağazalar açarak, ürünler getirerek bir takım hazırlıklar yaptı.
 
 
 Nakliye sektörü ise araçlarını yenilemiş, ticaretle uğraşan vatandaşlarımız yatırıma yönelmiş, kentimiz artık her yönüyle gelişim sağlamaya başlamıştı. Ortadoğu’da gelişen olaylar ve sönmek bilmeyen ateş, komşu ülkemiz Suriye’ye sıçradı. Suriye’deki olaylardan Hatay çok etkilendi. Yaşananlar, turizme büyük bir darbe vurdu. Suriye Ortadoğ’nun en önemli ülkelerinden biri olmakla beraber köprü vazifesi yapıyordu.” Hatay’a sadece Suriyeli turistin gelmediğini, bu ülkeden geçerek Lübnan, ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır’dan yüz binlerce kişinin kente geldiğini anlatan Nacioğlu, yaşanan olayların birçok sektörü olumsuz etkilediğini kaydetti.
 
 
Kentte turizmi canlandırmak için yerli turiste ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Nacioğlu, ”Artık Hatay’ın turizmini ve esnafını iyileştirmek için yeni pazarlar yaratmak gerekli. Bunlardan birisi haftada 2 gün olmak üzere Beyrut-Hatay havayolunun açılmasıdır. Ayrıca yabancı ülkelerden şehrimize gelmeyen yabancı turisti getirmemiz olacaktır.
 
 
Beyrut-Hatay hattının açılması konusunda destek verilmesini bekliyoruz. Gerek konaklama yapması, gerekse alışverişe düşkün bir ülke olması itibariyle Lübnan Türkiye’yi tercih eden en önemli ülkelerden birisi” diye konuştu.
 
 
Nacioğlu, turizm ve acente temsilcilerinin Ortadoğu’daki gelişmelerin ardından kentte turizmi canlandırmak için ortaya koyacağı çözüm önerilerinin bir dosya haline getirilerek yetkili kişilere iletileceğini söyledi.
 
 
Toplantıya katılan ıl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun çelenk de komşu ülkelerde yaşanan problemlerin bir an önce biterek huzura kavuşmalarını umut ettiklerini kaydetti. Kentte turizmin canlanması için başka pazarlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan çelenk, bu konuda turizmcilerin bir araya gelerek görüş birliğine varmasının büyük fayda sağlayacağını belirtti.
 
 
 
Toplantıya Türk Hava Yolları Hatay Satış Müdürü Murat Gençay, Pegasus ıstasyon Müdürü Yüksel Yılmaz, ıskenderun Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Uygun ile acente temsilcileri ve turizmciler katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz