Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Çöp Kamyonu Kazaya Neden Oldu…

15 Temmuz 2011 Cuma, 10:05
Çöp Kamyonu Kazaya Neden Oldu…

”Temiz ve Modern Bir Antakya” sloganıyla Aralık 2009’ da başlatılan uygulamayla çöp çıkarma saatlerini 19.00 ile 22.00 arası belirleyen Antakya Belediyesi kendi başlattığı uygulamaya uyamıyor.
 
 
 
2009 yılı kasım ayında yazılı bir açıklamayla uygulamayı vatandaşlara duyuran Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş açıklamasında ; “ Gelişmiş ve modern toplumlarda çöp çıkarma uygulaması haftada 1 veya en fazla 2 kez yapılıyor. Diğer günler ise kentin çevre sağlığını tehdit etmemesi ve çevre kirliliğine yol açmaması amacıyla çöpler evde biriktiriliyor, belli gün ve saatlerde çıkarılıyor.
 
Bizde ise çöpler her gün çıkarılıyor, konteynırlere bırakılıyor. Bu durum hem çevre ve görsel kirliliğe hem de çeşitli enfeksiyon hastalıklarına, ayrıca şehrimizin kötü görünümüne sebep oluyor. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla Antakya Belediyesi olarak 1 Aralık 2009 tarihi itibariyle tüm şehrimizde ‘çöp Saati Uygulaması’nı’ başlatıyoruz.” Demişti.
 
 
 
VATANDAşLAR TEPKıLı…
 
Vatandaşlar 1 Aralık 2009 tarihi itibariyle başlatılan uygulamaya duyarlı davranırken, Antakya Belediyesi’ nin katı atık toplama ekiplerinin bu konuya hassa davranmadıkları gözleniyor. Günün herhangi bir saatinde, hatta bazı işlek caddelerde trafiğin yoğun olduğu anlarda çöp toplama hizmetinin yerine getirilmesi vatandaşların tepkisine neden oluyor.
 
 
Zaman zaman üzücü durumlara sebep olan, gündüz vakti çöp toplama uygulamasının Belediye Başkanının bilgisi dışında gerçekleşiyor olma ihtimalini dillendiren vatandaşlar Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ tan olaya el atmasını istiyorlar.
 
 
YöNETMELığE UYULMUYOR MU?..
 
Geçtiğimiz günlerde yine gündüz vakti çöp toplayan ekip Sümerler Mahallesi, Harbiye Caddesi’nde kazaya neden oldu. Trafiğin en yoğun olduğu saatte ( Saat 13:00 civarı)  yol ortasında durarak çöp konteynırını boşaltan ekip maddi hasarlı kazaya sebep oldu. Kazada can kaybının yaşanmaması yürekleri serinletirken çevredeki vatandaşlar; “Her gün bu saatlerde çöp kamyonu gelip yol ortasında bunu yapıyor” şeklinde tepki gösterdiler.
 
 
 
Antakya Belediyesi’nin şehir Temizliği, Katı Atıkların Toplanması; Nakliyesi ve Kontrol Sistemleri Yönetmeliği’ne göre akşam saatlerinde toplanması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, Yetkililerin bu ve buna benzer kazaların tekrar yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması konusunda hassa davranacaklarına inandıklarını belirttiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz