Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

Cömert Ailesi, Failleri ıstiyor…

02 Eylül 2013 Pazartesi, 09:54
Cömert Ailesi, Failleri ıstiyor…

Armutlu Mahallesi’nde 3 Haziran’da saat 23.35’te Taksim’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında başından darbe alan Abdullah Cömert, kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.
 
 
 
Antakya ılçesi Armutlu Mahallesi’nde 3 Haziran’da saat 23.35’te Taksim’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında başından darbe alan Abdullah Cömert, kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. önce başında kurşun yarası olduğu açıklanan, ardından da ön otopsi raporunda; ateşli silaha ait giriş çıkış deliği ve beyin dokusunda trace oluşturmuş herhangi bir lezyon saptanmadığı ancak yapılan muayenede başının arkasında temporo oxpitalde 3×2,5 santimetre ebatlarında çökme nitelikli parçalı kafatası kırığı ve üzerinde yarım ay şeklinde 4 santimetre çapında kemiğe kadar ulaşan yırtığa rastlandığı bildirildi.
 
 
 
18 GöRGü TANIğI VAR
 
 
 
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütülürken Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert, ıstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan kardeşinin kesin ölüm nedenini belirten açıklamayı hala beklediklerini söyledi. Zafer Cömert, 18 görgü tanığının ifadelerine rağmen, olayın failleri hakkında hiçbir işlem yapılmadığını ileri sürdü. Görgü tanıklarının anlatımına göre, kardeşini yeşil renkli ‘akrep’ diye tabir edilen polis aracından hedef gözetilerek atılan gaz kapsülünün öldürdüğünü iddia eden Cömert, o araçta bulunan kimlikleri belli olan 3 polis hakkında hiçbir işlem yapılmadığını ileri sürdü.
 
 
 
Dosyada ilerleme olmamasının nedenini merak ettiklerini bildiren Zafer Cömert, aynı şekilde Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Eşem Sarısülük’ün faillerinin de belli olmasına rağmen serbest dolaşmasının manidar olduğunu vurguladı.

 
 
 
DEVLET BüYüKLERıNE KAPIMIZ KAPALI
 
 
 
Eskişehir’deki Gezi eylemlerinde dövülerek öldürülen Hataylı Ali ısmail Korkmaz’ın faillerinin kısa sürede bulunmasını da değerlendiren Zafer Cömert, “şüphelilerin yakalanmasında ailesinin devlet büyüklerini, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i evlerine kabul etmelerinin bir etkisi olmuş mudur bilmiyoruz. Biz de merak ediyoruz. Ancak aile olarak kardeşimin failleri Bir ömür Boyu belli olmasa da devlet büyüklerinden hiç kimseyi evimize kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.
 
 
 
ADINA OKUL YAPTIRACAğIZ
 
 
 
Zafer Cömert, kardeşinin adını yaşatmak için bir okul yaptırmayı planladıkları bunun içinde projeye katılmak isteyen herkesten 1 liralık yardımlaşma ve dayanışma desteği beklediklerini kaydetti. Kardeşi için yazılan şarkı ve şiirleri de biriktirerek Abdullah Cömert adı altında
kitaplaştırma projelerinin de olduğunu anlatan Cömert, bu kitabın satışından elde edilecek geliri de okul kampanyasına destek amacıyla kullanacaklarını sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
 
 
Başsavcılık açıklamasında ne demişti?
 
 
 
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili sürdürülen soruşturmayla ilgili şu açıklama yapılmıştı:
 
 
 
“Olay yerinden temin edilen ve delil niteliği taşıdığı düşünülen çok sayıda materyal, diğer delillerle birlikte derhal (ertesi gün) Jandarma Ankara Kriminal Daire Başkanlığı’na ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderilmiş, bu kuruluşlarca 13.06.2013; 20.06.2013; 21.06.2013; 12.07.2013 ve en son 15.07.2013 tarihli raporlar düzenlenmiştir. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nca düzenlenen 15.07.2013 tarihli raporda da belirtildiği üzere; Abdullah Cömert’in kesin ölüm sebebi ve tespit edilen çökme kırığının ne tür bir cisimle oluşumunun uyumlu olduğu hususunda Birinci Adli Tıp ıhtisas Kurulu’nun görüşünün belirlenmesi aşamasında soruşturma sürdürülmekte olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca maddi gerçeğe en yakın sonuca ulaşabilmek gayesiyle herhangi  bir gecikme olmaksızın ayrıntılı, titiz ve özenli bir çalışma yürütülmekte olup; kamu vicdanının en kısa zamanda tatminkar biçimde aydınlatılacağı hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz