Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Çocuk ıstismarları Araştırılmalıdır..

16 Şubat 2012 Perşembe, 17:17
Çocuk ıstismarları Araştırılmalıdır..

Dudu, “çocuk istismarlarının ortadan kalkması için ciddi olarak araştırılması ve yasal önlemlerin alınması ve bu konuda bir devlet politikasının olması gerekir, Oluşturulacak bir kurumsal yapı, yasal düzenlemeler ve personel eğitimi bu olayların en önemli çözüm noktalarıdır”ülkemizde meydana gelen özellikle cinsel ve şiddet içerikli çocuk istismarlarını TBMM’ye taşıyan CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, “çocuk istismarlarının ortadan kalkması için ciddi olarak araştırılması ve gerekli yasal önlemlerin alınması” gerekir dedi.
 
 
Geleceğin güvencesi ve sahibinin çocuklar olduğunu ifade eden Dudu, çocuklarını koruyamayan, gözetemeyen toplumların geleceğinin tehlike altında olduğunu söyledi.
 
 
 
 
Tüm Dünyada çocuklar şiddetle Kuşatıldılar
 
 
 
Sivil Toplum örgütlerinin, sağlık kuruluşlarının, üniversiteler ve baroların kurduğu çocuk Koruma Birimlerinin; taciz, ihmal ve istismar konularındaki çalışmalarının, bu konuya dikkat çekilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Dudu;
 
 
 
“Tüm dünyada çocuklar şiddetle kuşatılmışlardır. Kimi yerel özellikler taşısa bile bu sorun sadece Türkiye’ye özgü değildir. Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalar, çocukların evlerinde, okullarında ve içinde yaşadıkları topluluklarda fiziksel, cinsel veya duygusal şiddete ve tacize tanık olduklarını ve etkilendiğini göstermektedir.”şeklinde konuştu. Dudu, çocukların; fiziksel, cinsel veya duygusal i
 
 
 
 
 
stismarının; psikolojik ve fiziksel ağır travmaya maruz kalmalarına, yaşam boyu sakatlanmalarına hatta ölümlerine neden olabileceğini ifade ederek şöyle devam etti:
 
 
 
 
 
“Ciddi fiziksel sağlık sorunlarına ve ömürlerinin sonuna kadar tedavi edilemeyen psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. özellikle Birleşmiş Milletler`in çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi; çocuk Satışı, çocuk Fuhuşu ve çocuk Pornografisi Ek Protokolü’nde düzenlenen konular hakkında; kamu, devlet görevlileri, güvenlik görevlileri, sosyal hizmetler, eğitim ve sağlık gibi kamu idaresi sektörlerinin, sürekli bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını daha ciddi bir şekilde ele almasını gerektirmektedir.”
 
 
 
 
 
 
Dudu TBMM’ye verdiği Meclis araştırması önergesinde: “çocukların maruz kalabileceği ve hayatlarının ileriki dönemlerini olumsuz etkileyecek, özellikteki konu ve olaylarla ilgili ayrıntılı bir devlet politikası gerekmektedir. Bu konuda ülkemiz hangi aşamadadır ve şimdiye kadar yapılan çalışmalar nelerdir?
 
 
 
 
 
 
Eğitim kurumları başta olmak üzere, çocuklara yönelik; şiddet, cinsel taciz ve istismar konularında şimdiye kadar yapılmış çalışmalar nelerdir? Bu konuda oluşturulmuş planlar var mıdır? Bu konularda, ülkemizde hangi kurum ve kuruluşlar ile hangi görevliler etkin faaliyet göstermektedir? Bu çalışmaları yapan yada yapacak olan personelin eğitimleri nasıl sağlanmaktadır?
 
 
 
 
 
Bu konularda eylem planlarının hazırlanması için şimdiye kadar ne gibi araştırmalar yapılmıştır? özellikle bu konularda;  Adli tıp hizmetleri ve raporlarıyla ilgili daha önce yaşanan kargaşaların ortaya çıkmaması için, Adli tıp kurumlarında ne gibi düzenlemeler yapılmış ve şimdiye kadar hangileri uygulanmıştır? Ceza kanununda bu konularla ilgili maddelerin yeniden incelenerek, daha caydırıcı maddeler oluşturulmasıyla ilgili yapılan çalışmalar nelerdir? Yaşadığı olay nedeniyle, özel koruma tedbirlerine ihtiyaç duyan çocuklar konusunda gerekli tedbirlerin alınması için kurumsal yapının oluşturulması aşamasında gelinen nokta nedir?
 
 
 
 
 
 ülkemizde, Adalet, Sağlık, ıçişleri Bakanlıkları, (özellikle Emniyet teşkilatında), SHçEK, Belediyeler ve sosyal yardım kuruluşlarında; Sosyal Hizmet Uzmanları (Sosyal çalışmacı) ve Psikologlar yeterli sayıda değildir. Bu çalışma alanlarında (özellikle bu konuya yönelik olarak); Sosyal Hizmet Uzmanı ve Psikolog istihdamı sağlanarak, konuyla ilgisi olmayan farklı meslek gruplarının bu alanlarda istihdam edilmelerinin engellenmesi için neler yapılmıştır?” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz