ÇKD’den Milli Eğitim’e açık çağrı…

27 Ekim 2014 Pazartesi, 11:14

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker Yönetim kurulu ve derneği adına bir açıklamada bulundu.

Asker açıklamasında: “Son günlerde duyarlı mahalle halkından ve vatandaşlarımızdan Derneğimize; İlimizdeki çeşitli okulların bahçesindeki ağaçların kesilmesi ile ilgili Okul Müdürlerinin karar aldığı konusunda çok sayıda şikayet gelmiştir. Şehir içerisinde, okul bahçelerinde yetişmiş ağaçların korunması şarttır. Aynı zamanda okulların duvar dibinde duran ağaçların kesilmesi gerekmemektedir. Sağlıklı nesiller için bol oksijenli, enerjilerini sporla harcayabilecekleri alanlar yaratılması gerekirken kimsenin okul bahçelerini talan edip oyun alanlarını yok etmeye hakkı yoktur. Kaldı ki, Okul bahçelerindeki ağaçlar, orada yaşayan mahalle halkının da oksijen kaynağıdır. Bu nedenlerle öğrencilerin oyun, dinlenme alanlarının yok edilmesine karşıyız.

Yeşil örtüsünü günden güne kaybeden Antakya ‘da, 35–40 yıllık verimli ağaçları kesip yerine yenilerini dikmek çözüm olmadığı gibi şehircilik anlayışı bu değildir. Amaç, ‘Yeşillikler İçinde Bir Antakya’ ise mevcut ağaçları korumak ve var olanlara yeni ağaçlar eklemek asli görev olmalıdır. Aksi takdirde, Antakya içinde yeşillikleri mumla ararız.

Bunun için öncelikle İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüzden nerede olursa olsun ve hangi ağaç cinsi olursa olsun izin verirken çok hassas davranmalarını, defalarca düşünmelerini, tehlike arz etmediği sürece kesim izni vermemelerini, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzden de, okul bahçelerinde ağaç kesme düşüncesinde olan müdürlerimize izin verilmemesini ve ağaç kesme yerine öğrencilerimize ağaç, çevre sevgisini aşılamak için ağaçlandırma seferberliği ilan etmesini istiyoruz.” Dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz