Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Civelek: Zam yetersiz…

12 Eylül 2009 Cumartesi, 08:53
Civelek: Zam yetersiz…

Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek tarafından yapılan açıklamada; “Mısır alım fiyatları geç açıklandı. Yüksek girdiler karşısında geçen yıla oranla yüzde 6 zam yapılması yetersiz” dedi.
 
Civelek, Amik Ovası’nda 140 bin dekara mısır ekimi yapıldığını, bir dekardan ortalama bir ton ürün elde edildiğini ve 140 bin ton ürün hasadı beklediklerini söyledi.
 
Tarım ve Köy ışleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in, geçen yıl ton başına 42,5 lira olan mısır alım fiyatının bu yıl 45 lira açıkladığını hatırlatan Civelek, ”Fiyatlar geç açıklandı. Yüksek girdiler karşısında geçen yıla oranla yüzde 6 zam yapılması yetersiz. Bu fiyatlar 15 gün önce açıklansaydı, üretici mısırını tüccara satmaz, bekletirdi. Ama borç içinde olan çiftçi, hasadı yapar yapmaz satmayı düşündü.
 
TMO, bu arada depolarını boşaltma-ya çalışıyor veya ayrı bir yer kiralayacak. Dileğimiz, buğday ve mısırda her yıl yapılan geç açıklama hatasının önümüzdeki yıllarda düzeltilmesi. Mazot, gübre, enerji, su ve diğer girdilerin üreticiye ucuz verilmesidir” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz